آتش به جان چادرهای زلزله‌زدگان هریس افتاد

وی با انتقاد از اداره برق گفت: متاسفانه اداره برق کم کاری کرده و سیم‌های استفاده در چادرها زلزله‌زدگان در برابر استفاده زلزله‌زدگان از روشنایی و بخاری برقی برای گرمایش مقاوم نیست و اتصال کرده و موجب آتش سوزی می‌شود.

فارس: چادرهای زلزله‌زدگان بامداد امروز در روستای «قراجا» شهرستان هریس طعمه حریق شد و پیرزنی ۷۰ ساله در اثر این آتش سوزی درگذشت.
 
با گذشت ۶۰ روز از زلزله شش ریشتری ورزقان و ۶٫۲ دهم ریشتری اهر و نزدیک ۳ هزار زلزله و پس‌لرزه بعد از آن که موجب تخریب منازل مسکونی و شهری شد، مردم این مناطق همچنان در چادرها زندگی می‌کنند.
 
بر اساس این گزارش حدود ساعت سه بامداد امروز چادرهای زلزله‌زدگان روستای« قراجا» شهرستان هریس طعمه حریق شد و نزدیک ۱۰ چادر زلزله‌زدگان در آتش سوخت.
 
این حادثه از اتصال برق یکی از چادر زلزله‌زدگان صورت گرفته و به چادرهای دیگر زلزله‌زدگان سرایت کرده است.
 
بر اثر این آتش سوزی پیرزنی ۷۰ ساله به نام « تلی‌ناز – نوروزی»  جان باخت.
 
احد باقرپور دهیار روستای«قراجا» در گفت‌وگو با فارس با تایید این خبرگفت: این حادثه حدود ساعت سه بامداد امروز از اتصال برق یکی از چادرهای زلزله‌زدگان صورت گرفت و به سرعت به چادرهای دیگر زلزله‌زدگان سرایت کرد.
 
وی با انتقاد از اداره برق گفت: متاسفانه اداره برق کم کاری کرده و سیم‌های استفاده در چادرها زلزله‌زدگان در برابر استفاده زلزله‌زدگان از روشنایی و بخاری برقی برای گرمایش مقاوم نیست و اتصال کرده و موجب آتش سوزی می‌شود.
 
باقرپور با بیان اینکه در این روستا ۳۰۰ خانوار در چادر زندگی می‌کنند، ادامه داد: مسئولان هیچ وسیله آتش خاموش کنی حتی یک کپسول آتش نشانی را برای مقابله با این گونه حوادث نداده و پیش‌بینی نکرده‌اند.
 
وی درباره نصب کانکس‌ها در این روستا نیز گفت: حدود ۳۰ کانکس در حال نصب است اما تکمیل نشده و در و پنجره ندارند.
 
روستای «قراجا» در ۱۷ کیلومتری خواجه قرار دارد در زلزله بیست و یکم مرداد اهر و ورزقان ۷۰ درصد خانه‌های  این روستا تخریب شد و ۱۰ نفر کشته شدند. این روستا نزدیک یک هزار و ۱۰۰ نفر جمعیت دارد.
 
متاسفانه به دلیل کاهش دما مردم زلزله‌زده برای گرم کردن چادرهای خود از بخاری برقی و والور استفاده می‌کنند و برخی بخاری‌های برقی‌ اهدایی خیران پرمصرف بوده و به دلیل کاهش شدید دما در این منطقه در روزهای گذشته مردم برای در امان ماندن از سرمای منطقه در برخی موارد از چند بخاری برقی همزمان استفاده می‌کنند که اغلب اوقات موجب گرم شدن سیم‌های برق و جرقه زدن آنها و در نهایت آتش‌سوزی می‌شود.
 
این گزارش می‌افزاید، مسئولان استانی و ستاد حوادث غیرمترقبه استان آذربایجان‌شرقی باید به این امر توجه داشته باشند که هنوز مردم در چادرها و حالت اسکان اضطراری زندگی می‌کنند و اسکان دائم صورت نگرفته است.
 
از طرفی سردی هوا موجب شده که مردم رو به بخارهای برقی آورده و احتمال بروز آتش‌سوزی در این منطقه افزایش یافته است از این رو  وجود کپسول‌های آتش‌نشانی در روستاهای پرجمیعت حداقل یکی از الزامات مردم این منطقه بوده که تا به امروز از آنان دریغ شده است.
 
دمای هوای مناطق زلزله زده شب‌ها به یک درجه بالای صفر می‌رسد.


ممتازنیوز/momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ