آخرین خبرها از دستور‌العمل‌های صدور طلا

۱۶ام بهمن ،

بینا- معاون گمرک ایران با اشاره به این‌که صدور طلا و مصنوعات طلا همچنان فقط با دریافت مجوز بانک مرکزی امکان‌پذیر است، افزود: اگر جلوی صادرات بی‌رویه طلا را نمی‌گرفتیم خروج سرمایه مشکلات بسیاری را برای اقتصاد کشور به وجود می‌آورد.
به گزارش بینا، محمدرضا نادری ، دربارهٔ اظهارات اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی دربارهٔ این‌که بعضی طلا را آب کرده یا به صورت زنجیر و قلاده از کشور خارج می‌کنند، به ایسنا توضیح داد: در دستور‌العمل‌های قبلی صادرات مصنوعات طلا با ارزش افزوده بالاتر از ۱۰ درصد نیازی به دریافت مجوز نداشت. طبق همین دستور‌العمل بعضی ارزش افزوده طلا را به هر طریق ممکن بالا می‌بردند و آن‌را از کشور خارج می‌کردند.
وی افزود: البته طبق دستورالعمل قبلی تقریبا همه کالاهای ساخته شده از شمس طلا یا فلزات گرانبها ارزش افزوده بالای ۱۰ درصد داشتند، اما در شرایطی که اجازه ورود فلزات گرانبها را به کشور نمی‌دادند و از طرفی این کالا به همان شکل صادر می‌شد، یک شکل طبیعی از تجارت خارجی نبود.
او گفت: قوانین قبلی در زمان تشدید تحریم وضع نشده بود و تقریبا یک شرایط عادی داشت اما شرایط تازه به وجود آمده نیاز به تصمیم‌های تازه داشت و هم‌اکنون نیز تصمیم‌گیری شده که طلا تنها با مجوز بانک مرکزی از کشور خارج شود.
به گفته معاون گمرک ایران طبق دستور‌العمل تازه، بانک مرکزی که متولی نظارت بر ورود و خروج طلا و مصنوعات فلزی گرانبها است، می‌تواند نظارت دقیق‌تری بر ورود و خروج طلا و مصنوعات طلای کشور داشته باشد تا بفهمد منشاء تولید اولیه مصنوعات طلا وارداتی بوده یا تولید داخل.
نادری اضافه کرد: محدودیت خروج طلا از کشور سبب جلوگیری از خروج بی‌رویه و فرار سرمایه از کشور شده است.
وی افزود: اگر شمس طلا وارداتی باشد و مشخص شود که مصنوع طلا از آن ساخته شده است، بانک مرکزی قطعا دربارهٔ‌ آن تصمیم‌گیری لازم را خواهد داشت.
پیشتر وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سوءاستفاده‌های رخ داده در اوایل امسال در بازار طلا گفته بود که عده‌ای به اسم صادرات مصنوعات طلا را جمع کرده و به عنوان مثال به زنجیرهای طلا که بیشتر به قلاده شبیه بود تبدیل کرده و از کشور خارج می‌کردند که خوشبختانه جلوی این کار گرفته شد.
رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا، جواهر و نقره استان تهران نیز با اشاره به سوءاستفاده بعضی اشخاص از خروج بی‌رویه طلا و جواهر از کشور گفته بود که اگر طلا از کشور خارج می‌شود باید معادل آن شمش به کشور بازگردد یا اگر طلا و جواهر از کشور صادر می‌شود باید معادل آن ارز به کشور بازگردد و باید جلوی خروج بی‌حساب و کتاب سرمایه‌های کشور گرفته شود.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *