آخرین نرخ خرید وفروش وام مسکن/ اوراق جایگزین وام شد

۰۹اردیبهشت،

 با نزدیک شدن به فصل جابه جایی ها و خرید و فروش مسکن، بازار خرید و فروش وام خرید مسکن و اوراق مسکن نیز رونق می گیرد و بعضی از اشخاص به دنبال خرید وام مسکن از بازار می باشند و در بنگاه های معاملات ملکی از وام های مسکن یا اوراق مسکن سراغ می گیرند.

گرچه با افزایش قیمت مسکن در تمام نقاط کشور به ویژه تهران، وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی تنها بخش کوچکی از هزینه خرید یک واحد مسکونی را تامین می کند، با این وجود هنوز بسیاری از اشخاص که به دنبال خرید واحد ملکی می باشند، از این وام ها برای بخشی از جبران هزینه خرید مسکن استفاده می کنند.

آخرین قیمت وام و اوراق مسکن

در حال حاضر نرخ ۲۰ میلیون تومان وام مسکن بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان و بعضا ۲ میلیون تومان از سوی فروشندگان وام و بنگاه های معاملات ملکی که کار خرید و فروش مسکن را انجام می دهند، اعلام می گردد. این در حالی است که قیمت فروش اوراق مسکن هم که دیگر کم کم جایگزین وام مسکن می گردد، نیز در همین حدود است.

اوراق مسکن که حداکثر مبلغ آن ۲۰ میلیون تومان است، بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان در بازار معاملات ملکی خرید و فروش می گردد و به سبب اینکه در همان ابتدای کار و نقل و انتقال به نام خریدار می گردد، نسبت به وام خرید مسکن برای خریداران از جذابیت بیشتری برخودار شده است.

البته طی چند سال اخیر قیمت خرید وفروش وام مسکن در بازار تغییرات چندانی را شاهد نبوده است و معمولا بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان خرید و فروش شده است. البته بسیاری از اشخاصی که به دنبال وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی می باشند، این روزها ترجیح می دهند به جای سپرده گذاری در بانک مسکن برای مدت زمانی و کاهش ارزش پول با توجه به وضعیت تورم، همان مبلغ وام را از بازار با نرخی مشخص خریداری کنند.

این اقدام که در واقع نیاز روز خریداران را به سرعت تامین می کند، نسبت به سپرده گذاری از استقبال بیشتری برخوردار شده است. در عین حال خرید اوراق که پیش از این در بین مردم چندان طرفدار نداشت و مردم با تردید به آن نگاه می کردند، با توجه به پیشنهادات دفاتر معاملات ملکی به خریداران به جای استفاده از وام، از رونق بیشتری در خرید وفروش برخوردار شده است.

برخی از خریداران وام مسکن در گفتگو با مهر خواستار افزایش سقف وام خرید مسکن با توجه به افزایش قیمت ها و وضعیت تورمی شدند و عنوان کردند که بانک مرکزی برای رونق بخشیدن به بازار خرید و فروش مسکن و کمک به خریداران واحدهای مسکونی بهتر است مبلغ وام مسکن را افزایش دهد.

قدرت خرید مسکن نسبت به سال قبل با کاش شدیدی مواجه شده است و بعضی میزان آن را ۴۰ درصد اعلام می کنند، اما سال قبل بین قدرت خرید و نرخ عرضه فاصله نزدیک تر بود، پیشنهادات افزایش مبلغ وام خرید مسکن می تواند به افزایش قدرت خرید مردم کمک کند.

پیشنهاد بانک مسکن

بانک مسکن دو سال پیش پیشنهاد افزایش میزان وام خرید مسکن را به شورای پول و اعتبار برد و پیش بینی می گردد اگر مبلغ وام مسکن به بیش از ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان برسد، می تواند به توان و قدرت خرید مسکن اشخاص کمک قابل توجهی بکند.

البته بعضی از فعالان بازار مسکن نیز معتقدند هر گونه تغییر در میزان تسهیلات خرید مسکن می تواند سبب بر هم زدن بازار مسکن شده و قیمت ها را افزایش دهد. با این وجود در حال حاضر میزان وام های خرید مسکن درصد کمی از هزینه های خرید واحدهای مسکونی را تامین می کند.

برخی از مسئولان وزارت راه و شهرسازی نیز عنوان کرده اند که با افزایش مبلغ وام خرید مسکن، قیمت ملک هم افزایش خواهد یافت، با این وجود در حال حاضر که تعداد واحدهای مسکونی با افزایش مواجه شده است و تعداد واحدهای خالی نیز بالا رفته افزایش وام مسکن می تواند کمک بزرگی به بازار مسکن کند.

بانک مرکزی در بسته سال قبل نیز مبلغ وام خرید مسکن را به ۲۵ میلیون تومان افزایش داده بود که البته این مصوبه به حالت قبل بازگشت و وام مسکن همچنان ۲۰ میلیون تومان است. بعضی از اعضای شورای پول واعتبار نیز عنوان کرده اند که افزایش وام خرید مسکن را می توان به عنوان یکی از پیشنهادات به شورای پول و اعتبار ارائه کرد.

طی سال های اخیر با رونق گرفتن ساخت مسکن مهر، مسکن ویژه و غیره میزان وام های ساخت نیز افزایش یافته است، همچنین میزان وام های پرداختی به بافت های فرسوده هم افزایش یافته اما مبلغ وام مسکن تغییرات چندانی را شاهد نبوده است و تنها بخشی از شرایط آن از سوی بانک مسکن تغییر کرده است.
به گزارش مهر،


بانک اطلاعاتی ساختمان | Consbank.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *