آداب و سنن عید فطر در ترکیه

به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان جامعه ترکیه خود را برای استقبال ازعید فطر آماده می کند.

در ترکیه به عید فطر ‘ عید شکر’ می‌گویند و به دلیل مصرف زیاد شیرینی و آب ‌نبات در این روز به خصوص برای هدیه دادن به کودکان این عید بزرگ در این کشور به شکر بایرامی (عید شکر) معروف است.

در عید فطر زیارت اهل قبور، پوشیدن لباس‌های نو، دید و بازدید خویشان و دوستان و آشنایان مرسوم می‌باشد.

نماز عید فطر نیز با شکوه تمام و با حضور برخی سران سیاسی و دولتی ترکیه در مساجد محل در سراسر کشور برگزار می‌شود.

آخر ماه مبارک رمضان و نخستین روز ماه شوال که در واقع عید سعید فطر می باشد در ترکیه بسیار مورد توجه است به طوری که پس از عید قربان دومین عید رسمی ترکیه به شمار می رود و به مدت سه روز تعطیل رسمی است.

چند روز مانده به عید فطر خانه تکانیها و پخت و پز شیرینی های مخصوص عید در منازل شروع می شود و خریدهای عید به ویژه تهیه لباسهای نو برای کودکان که از ویژگیهای اعیاد بزرگ است ، شور و شعف وصف ناپذیری را در مردم ترکیه ایجاد می کند .

برخی از سنن عید فطر در ترکیه شباهت زیادی به آئینهای عید نوروز در ایران دارد.

یک گزارشگر شبکه تلویزیون دولتی ترکیه در مورد حال و هوای کودکان ترکیه در عید فطر آن را تداعی کننده هیجان کودکان ایرانی در عید نوروز توصیف کرده است که کودکان از مدتها قبل با بی صبری در انتظار این عید به سر می برند.

در ترکیه یک شور کودکانه به رسمی دیرینه بدل شده است به گونه ای که در شب عید بیشتر کودکان کفش و لباسهای نو خود را بر سر بالین گذاشته و با هیجان فرا رسدن روز عید به خواب می روند.

آنان روز بعد، صبح زود از خواب بیدار می شوند و لباسهای نو را بر تن می کنند و از پدرانشان به هنگام بازگشت از نماز عید فطر استقبال می کنند .

قریب به اتفاق مردان و فرزندان پسر در نمازهای عید فطر و قربان که در همه مساجد محل در سراسر کشور برگزار می شود شرکت می کنند.

وقتی پدران از نماز برمی گردند کلیه اعضای خانواده از بزرگ تا کوچک با یکدیگر روبوسی می کنند، کام خود را شیرین می کنند و همگی باهم بر سر سفره عید می نشینند.

در سفره عید انواع شکلات و شیرینی به همراه میوه و برخی اقلام دیگر چیده می شود.

کودکان دست بزرگان را می بوسند و عیدی می گیرند و سپس به سوی خانه همسایه ها می روند و پس از عید دیدنی به سراغ جمع کردن شکلات و شیرینی می روند.

سپس بحث بر سر این که چه کسی بیشتر از همه شیرینی جمع کرده شروع می شود ، شیرینی و شکلاتها یک به یک شمرده می شوند. از این رو گفته می شود ‘ عید فطر در ترکیه در عین حال عید کودکان نیز هست.’

کسانی که به دید و بازدید عید می روند شیرینی، شکلات و راحت الحلقوم که ترکها آن را با گونه هایی بسیار متنوع تهیه می کنند هدیه می برند، این راحت الحلقوم ها یکی از اقلام صادراتی این کشور نیز محسوب می شود.

در ترکیه بسیاری از انواع شیرینی در خانه پخته می شود و با شیرینی خانگی از میهمانان پذیرایی می گردد.

در عید فطر همچنین رسم است کسانی که با هم کدورتی دارند و یا با هم قهر هستند ، به یمن این روز بزرگ به سراغ هم می روند و آشتی می کنند.

ترکها در این روز اول از همه به دست بوسی سالخوردگان و عیادت بیماران می روند و از آنها دلجویی و برای سلامتیشان دعا می کنند .

برای کودکان یتیم لباسهای نو تهیه می کنند و به آنها هدیه می دهند، چرا که مانند تمامی مسلمانان معتقدند شاد کردن دل کودکان اجر زیادی نزد خداوند دارد .

مردم ترکیه روز یکشنبه آینده و در عید سعید فطر یک باردیگر این رسم و آئین زیبا را به جای خواهند آورد و جامعه ترکیه از هم اکنون تکاپوی زیادی را برای گذراندن سه روز تعطیل رسمی عید فطر ، برنامه های مسافرتی ، خرید و خانه تکانی آغاز کرده است.

اگر مسافری در این ایام که روزهای آخر ماه مبارک رمضان است وارد ترکیه شود به خوبی شور و اشتیاق مردم این کشور را که در تکاپوی تدارک روز عید فطر هستند ، مشاهده خواهد کرد.

خاورم ** ۲۰۱۰**۲۳۰ **۱۴۴۶

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۷۵۵۹۱


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن