آرتروز چیست؟

جام جم آنلاین: خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ۳۰۰۰۰۷۰۶ سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر شب ساعت ٢١ از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند.

امروز دکتر امام، متخصص روماتولوژی به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

نشانه‌های ابتلا به آرتروز کدام است؟

آرتروز بیماری‌ای است که مشخصه آن تخریب پیش‌رونده غضروف مفصل است؛ غضروف بافتی لغزنده ‌است که انتهای استخوان‌ها را در یک مفصل می‌پوشاند. اگر این غضروف آسیب ببیند، شروع آرتروز تلقی می‌شود. این بیماری بتدریج پیشرفت کرده و غضروف را کاملا از بین می‌برد.

آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است. تاکنون درمانی قطعی برای پیش‌روندگی آرتروز وجود ندارد، پس بسیار مهم است که نگذاریم دچار آرتروز شویم.

چند عامل وجود دارد که می‌تواند زمینه‌‌ساز ابتلا به آرتروز باشد. هر چه سن بالاتر رود، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر می‌شود، به گونه‌ای که در همه افراد بالای ۶۰ سال نشانه‌های آرتروز در گردن را می‌توان یافت. البته این بیماری ممکن است بدون علامت باشد که در عکسبرداری مشخص می‌شود.

افزایش وزن، تغذیه نامناسب و بیماری‌های رماتیسمی (در صورت درمان نشدن) مفصل را بیمار می‌کند. آسیب‌ مفاصلی مانند رباط نیز اگر درمان نشود، به ابتلا به آرتروز منجر می‌شود.

افرادی که آرتروز دارند باید بیشتر مراقب باشند؛ آرتروز دردی است که با فعالیت افزایش می‌یابد و با استراحت بهتر می‌شود.

استفاده صحیح از مفاصل، تقویت مناسب عضلات و مصرف داروهایی که تجویز می‌شود، به صورت خوراکی یا تزریق در مفصل و در نهایت جراحی از راه‌های درمان این بیماری است.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *