آسمان ایران امشب شهاب باران می گردد

۰۱م آذر ،

آسمان ایران امشب منظره زیبایی از شهاب باران را بر چهره خواهد نشاند.

به گزارش خبرنگار دانش های روز باشگاه خبرنگاران ؛حتما از کودکی تا حالا چندین بار عبور شهاب را از آسمان دیده اید، نور کوچکی که به سرعت از بالای سرمان عبور کرده وقسمت کوچکی از زیبایی و عظمت خدا را به ما نشان می دهد ؛ این روزها که برزگتر شده ایم بخاطر مشغله های بسیار چشم از آسمان بر گرفته ایم و نگاهمان را دوخته ایم به این زمین خاکی ؛ اگر مشتاقید مانند همان دوران کودکی عبور شهاب سنگی از آسمان را رصد کنید شامگاه امشب چشمان خود را به آسمان گره بزنید .

بامداد امشب یکم آذر ماه سال می توانید در آسمان شاهد عبور شهاب سنگ های بارش شهابی تکشاخی باشید، اوج این بارش حدود ۳۰ دقیقه ادامه خواهد داشت و شما در بهترین شرایط رصدی می توانید حدود ۴۰۰ شهاب را در آسمان رصد کنید .

بارش شهابی تکشاخی از صورت فلکی تکشاخ فعالیت خود را آغاز می کند که این صورت فلکی در زاویه جنوب شرقی آلفای صورت فلکی کلب اصغر روی خط استوای سماوی قرار گرفته است و در  اکثرکشورهای اطراف ایران در ساعت ۲۳  قابل رویت خواهد بود.

سرعت این شهاب ها از اتمسفر ۶۵ کیلو متر بر ثانیه است و فعالیت آن از ۲۴ آبان آغاز و تا ۴ آذر ادامه خواهد داشت که امشب یکم آذر اوج بارش این بارش است.

در ادامه توضیحاتی درباه بارش های شهابی:

بارش شهابی چگونه رخ می هد؟

هر گاه یک دنباله دار از جایی عبور می کند ذرات بخارشده سطحی آن٬ از آن جداشده ودر مسیر عبور آن در فضاباقی می مانند و نگامی که سیارهٔ زمین از میان آن توده‌ ها و ذرات معلق در فضا که از عبور کند این ذرات هنگام ورود به جو زمین به سبب سرعت بسیار اثر این برخورد انفجار ی رخ می دهد که نور آن توسط ما ناظران زمینی قابل رصد است که به آن شهاب می گوییم.

چند نوع شهاب وجود دارد؟

شهاب های آسمان به دودسته تقسیم می شوند دسته اول شهاب های پراکنده می باشند که در جهت های مختلفی در آسمان دیده می شوندو به صورت منظم از این جهت آغاز به حرکت نمی کنند و تعداد آن ها در یک شب عادی کمتر از ۶ عدد در هر ساعت است ودسته دوم شهاب هایی می باشند که دارای نظم بوده ودر شب های خاصی از سال رخ می دهند و این شهاب ها با نام بارش شهابی شناخته می شوند.

چرا تعداد شهاب های بارش های شهابی با هم متفاوت است؟

هرچه زمین به توده شهابی نزدیکتر باشد و یا به تازگی دنباله داری از آن مکان عبور کرده باشد شدت بارش شهابی شدیدتر است وما می توانیم شاهد عبور شهاب های بیشتر وپرنورتری در آسمان تاریک باشیم و همچنین بر خلاف آن هر چه زمین از فاصله بیشتری از مکان عبور دنباله دار عبور کند یا مدت زمان بسیار دوری دنباله دار از آنجا عبور کرده باشد شدت بارش کمتر خواهد بود.

زمانی که تعداد شهاب های یک بارش بخصوص ،در یک بازه زمانی مشخص به بیشترین تعداد خود برسد یعنی تعداد آن در چند شب یا چند ساعت اخیر کم بوده و در یک شب و یا ساعت مشخص تعدادش افزایش می یابد به آن اوج بارش شهابی می گویند که بعد از گذر این زمان تعداد بارش حداکثر می رسد .

شهاب های چه زمان پر نور تر می باشند؟

شهاب هایی که در آسمان صبحگاهی دیده می شوند دارای سرعت های بالاتری می باشند به همین سبب زمانی که  به زمین نزدیک می شوند با سرعت زمین در مدارش جمع شده و دمای بالایی را تولید می کنند در نتیجه نور شهاب های دیده شده در صبح به طور قابل توجهی آبی تر از نور شهاب هایی است که نیمه شب دیده می شوند.

چگونه زمان و تعداد شهاب های یک بارش شهابی معین می گردد؟

محل قرار گیری توده های غبار در فضا تقریبا” ثابت است به همین سبب زمین در زمان های خاص و تاریخ مشخصی به آن مکان ها می رسد و ما می توانیم برای ملاحظه آنها فهرست دقیقی از بارشهای شهابی را تهیه کنیم و با پارامتر ZHR می توانیم تعداد شهاب های آن را در یک ساعت مشخص کنیم

ویژگی های بارش های شهابی

هر بارش شهابی در ناحیه مشخصی از آسمان  در مسیری موازی اتفاق می‌افتد که به این محل کانون بارش می گویند و با وجود اینکه جهت حرکت شهاب‌ها متفاوت است ولی اگر مسیر آن‌ها را امتداد دهیم همگی از یک نقطه که همان کانون بارش است می رسند و گاهی اوقات در یک شب دو یا چند بارش همزمان فعالیت خود را آغاز می کنند بارش های شهابی از هر مکان آسمان که آغاز یه فعالیت کنند. جایگاه یکی از صورت فلکی ها است که آن بارش شهابی را با نام همان صورت فلکی معرفی می کنند:مانند بارش شهابی برساوشی، تکشاخ،جوزایی و…

شرایط رصدی مناسب

یکی از شرایط مناسب برای رصد شهاب از آسمان قرار گیری در مکانی کاملا تاریک با افقی باز است این مکان تاریک باید حداقل دارای قدر ی حدود ۶/۵ درجه باشد برای رصد عرچه مکان تاریک تر باشد شهاب هاب بیشتری را می توانید در هنگام عبور رصد کنید و رصد را از زمانی آغاز کنید که ارتفاع کانون بارش حداقل ۱۵  درجه باشد ./ع۲


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ