آشنایی با انواع پلاک خودروها در ایران+جدول

۳۱فروردین۱۳،

بازار خبر ـ گفته می گردد طی دوران صدارت وثوق الدوله در سال ۱۲۹۸ بود که به درشکه ها و گاری ها پلاک هایی چسبانده شد و هر یک از آنها دارای شماره ای شدند. در آن زمان متولی این کار اداره بلدیه (شهرداری) بود.

تعویض و نصب پلاک بر روی خودروها در ایران قدمتی طولانی دارد، سابقه اولین خودرو پلاک شده در کشور بر می گردد به سال ۱۳۰۵ که اولین خودرو به کشور وارد شد.

در آن روزگارها قوانینی که شامل ۳۲بند بود برای شماره گذاری خودروها وضع شد که البته این قوانین سه سال بعد از ورود اولین خودروها به کشور یعنی در سال ۱۳۰۸ تنظیم شد.

در آن سال، خودروها صاحب پنج پلاک شدند؛ نام کارخانه، آدرس مالک، نمره عقب، نمره جلو و پلاک مالیات .

تصویب قوانین به همین جا ختم نشد؛ حدود سال ۱۳۰۸ وقتی تعداد اتول سوارهای شخصی شهر به ۱۵۲۲ نفر رسید، قوانین مربوطه نیز تغییر کرد و پلاک ها متشکل از نام شهر و حدود آن و هم چنین چهارعدد که در بالای نام شهر قرار داشت، شدند.

پیش تر در پلاک خودروها پنج رقم و نام شهری که خودرو در آن پلاک شده بود دیده می شد و یا به همراه شماره پلاک و نام شهر، عددی دیگر در آن درج می شد.

از سال ۱۳۰۳ سیستم کدگذاری و نصب پلاک بر روی وسایل نقلیه هم زمان با تدوین نظام نامه برای درشکه های عمومی توسط سرتیپ درگاهی رییس شهربانی وقت به صورت منظم انجام شد.

حدود ۳۰ سال بعد یعنی در دهه ۱۳۳۰ پلاک های پنج رقمی به وسایل نقلیه داده شدند و در آن زمان هر ساله پلا ک ها تعویض و دو رقم سمت چپ آنها به عنوان کد سال تازه تغییر می کردند.

از سال ۴۲ پلاک ها در ایران تعویض و تمام پلاک ها از پنج به چهار رقمی تغییر یافت.

در سال ۱۳۴۵ مجدداً پلا ک ها از چهار رقمی به پنج رقمی تبدیل شد و محل شماره گذاری با درج نام شهرستان مشخص می شد. نوع شخصی این پلاک ها با زمینه سفید و نوع کرایه ای آن با زمینه نارنجی و نوع دولتی آن نیز در شهرستان به رنگ بنفش و در تهران به رنگ سفید قابل تشخیص بودند.

در سال ۱۳۴۶ پلاک های شخصی در تهران با ذکر نام محل شماره گذاری به طور مثالً (تهران) و کد حرفی به طور مثالً (الف) تعیین می شدند و در شهرستان ها صرفاً با نام شهرستان محل شماره گذاری و بدون کد حرفی این کار انجام می شد. این شیوه تا سال ۱۳۵۶ با استفاده از حرف الف، ب، ح، ل، م، د، ه، س، ص، ع، ق در تهران ادامه یافت.

در سال ۱۳۵۶ دیگر حروف الفبایی باقی نمانده بود تا در شماره گذاری ها از آنها استفاده شود. پلاک های پنج رقمی با کد نام شهرستان و کد عددی شکل گرفت به طوری که در تهران از کد عددی ۲ آغاز و تا کد ۴۲ ادامه یافت. ناگفته نماند از کد ۵۱ و ۵۲ برای شماره گذاری خودروهای دولتی استفاده شد و در شهرستان ها از کد عددی ۱۱ آغاز شد.

کمتر از ۱۵ سال بعد یعنی در تاریخ ۲۶/۴/۱۳۷۳ تحویل پلاک های دو رنگ موسوم به لیزری آغاز شد. در این پلاک ها از ترکیب اعداد و حروف استفاده شد.

برای پلاک های شخصی در تهران از کد ۱۱، ۱۴ و ۱۵ با نام تهران استفاده و در شهرستان ها صرفاً به نام محل شماره گذاری بدون استفاده از کد عددی اکتفا شد در این محل پلاک ها ۱۲ حرف ب، ج، د، س، ص، ط، ع، گ، ل، م، ن، ه نظیر (تهران۱۱) و (اصفهان) مورد استفاده قرار گرفت.

در آبان ماه سال ۸۱ بود که در راستای اجرای طرح تعویض پلاک وسایل نقلیه، پلاک دوزبانه طراحی و در فاز اول وسایل نقلیه عمومی با پلاک دوزبانه شماره گذاری شدند.

یک سال بعد در تاریخ ۴/۱۲/۸۲ اجرای طرح تعویض پلاک وسایل نقلیه کشور و استفاده از پلاک دوزبانه متوقف شد اما با طراحی پلاک ایران این پلاک به عنوان نمونه تازه انتخاب و در حال حاضر نیز به عنوان پلاک قابل نصب و شماره گذاری هم چنان مورد استفاده قرار می گیرد.

شناسه اصلی همه پلاک ها در ایران

پلاک زمان دار برای خودروهای وارداتی که مجوز شماره گذاری ندارند

پلاک دولتی

پلاک خودروهای کشاورزی

پلاک خودروهای ویژه معلولین

پلاک موتورسیکلت

پلاک خودروهای حمل و نقل عمومی

پلاک خودروهای پلیس

پلاک شخصی

پلاک خودروهای نفیس، کلاسیک و فرهنگی

پلاک خودروهای دیپلمات و تشریفات

پلاک تاکسی ها

پلاک سرویس دولتی

پلاک خودروهای سران سیاسی

پلاک منطقه آزاد انزلی با محدودیت کیلومتری

 

پلاک منطقه آزاد ارس با محدودیت کیلومتری

 

پلاک منطقه آزاد اروند با محدودیت کیلومتری

پلاک منطقه آزاد کیش با محدودیت کیلومتری

 

کد شناسه پلاک ها

استان

کد

استان

کد

تهران

۱۱-۲۲-۳۳-۴۴-۵۵
۶۶-۷۷-۸۸-۹۹

البرز

۶۸-۷۸-۲۱

آذربایجان شرقی

۱۵-۲۵-۳۵

استان قزوین

۷۹

آذربایجان غربی

۱۷-۲۷-۳۷

اردبیل

۹۱

کرمانشاه

۱۹-۲۹-۳۹

کردستان

۵۱-۶۱

زنجان

۸۷-۹۷

همدان

۱۸-۲۸-۳۸

قزوین

۷۹-۸۹

مرکزی

۴۷-۵۷-۶۷

لرستان

۳۱-۴۱

ایلام

۹۸

چهارمحال و بختیاری

۷۱-۸۱

هرمزگان

۸۴-۹۴

خوزستان

۱۴-۲۴-۳۴

کهگیلویه و بویراحمد

۴۹

گیلان

۴۶-۵۶-۷۶

قم

۱۶

اصفهان

۱۳-۲۳-۴۳-۵۳

یزد

۵۴-۶۴-۷۴

فارس

۶۳-۷۳-۸۳-۹۳

سمنان

۸۶-۹۶

خراسان رضوی

۱۲-۳۲-۴۲-۳۶ (جدید)

سیستان و بلوچستان

۸۵-۹۵

مازندران

۶۲-۷۲-۸۲-۹۲

کرمان

۴۵-۶۵-۷۵

بوشهر

۴۸-۵۸

گلستان

۵۹-۶۹

خراسان شمالی

۳۲ و ۴۲ ( قدیم ) ۲۶ (جدید)

خراسان جنوبی

۳۲ و ۴۲ (قدیم) ۵۲ (جدید)– برگزیده
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. مهدی گفت:

    لطفادر مورد حرف الفبا هم توضیع دهید باتشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن