آغاز کنترل اصالت کالاهای آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه از مهر ماه امسال

ممتاز نیوز: مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از آغاز کنترل اصالت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه از مهرماه امسال خبر داد.

دکتر عبدالعظیم بهفر در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی به مردم در راستای اجتناب از خریداری اقلام آرایشی و بهداشتی غیرمجاز که به صورت قاچاق وارد کشور شده و برخی با قیمت‌های پایین در سطح معابر به فروش می‌رسند، گفت: مردم حتما از فرآورده‌های سلامت محور که شامل کالاهای آرایشی، بهداشتی، خوراکی، آشامیدنی، دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود، استفاده کنند.

وی ادامه داد: این فرآورده‌های سلامت محور باید به تایید وزارت بهداشت رسیده باشند که در این صورت یا دارای برچسب فارسی‌نویسی هستند که بر روی آن تاریخ تولد، انقضا، نام سازنده و شرکت واردکننده و سایر موارد لازم درج شده، هستند و یا اینکه برچسب کنترل اصالت فرآورده بر روی آنها نصب شده است.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو همچنین با اشاره به اینکه مردم حتما فرآورده‌های مورد مصرف خود را از اماکن مجاز و دارای پروانه کسب معتبر خریداری کنند، گفت: در این صورت علاوه بر ضمانت سلامت فرآورده‌ها در صورت بروز مشکل، پیگیری امر برای ما قابلیت انجام دارد.

وی ضمن اعلام خبر راه‌اندازی و استقرار سیستم پایش فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تا پایان امسال، گفت: با بکارگیری این سیستم، میزان مصرف، تولید و ورود فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی به صورت دقیق ثبت و قابل اعلام است و نکته مهم آنکه سلامت این کالاها توسط وزارت بهداشت تضمین می‌شود.

بهفر درباره قاچاق کالا و نقش راه‌اندازی سیستم پایش در کنترل آن، گفت: وزارت بهداشت متولی امر مبارزه با قاچاق کالا نیست اما به این دلیل که به طور مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است به این مسئله ورود پیدا می‌کنیم.

وی ادامه داد: از بهمن ماه سال گذشته نصب برچسب سلامت بر روی کالاها شروع شد و از یک ماه گذشته بازرسی‌های ادواری و مداوم از سطح انبارهای شرکت‌ها به منظور کنترل نصب برچسب‌ها نیز آغاز شده است. در فاز بعدی اجرای طرح کنترل اصالت کالا که از مهرماه امسال کلید می‌خورد، کنترل در سطح عرضه انجام می‌شود. در این صورت پایش فرآورد‌ه‌هایی که از بهمن ماه سال گذشته با دریافت برچسب اصالت ترخیص شده و در انبارها نیز توسط بازرسان ما چک شده و وارد بازار شده‌اند، به راحتی قابل انجام می‌شود و به این علت که میزان ورود کالا با تعداد برچسب‌های نصب شده همخوانی دارد، یک مبارزه جدی در امر کنترل قاچاق محسوب می‌شود.

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ