آلایندگی هر خودرو فرسوده ۵۰ برابر خودرو با استاندارد یورو ۴

۱۴م آذر ،

آلایندگی هر خودرو فرسوده ۵۰ برابر خودرو با استاندارد یورو ۴

عصر خودرو : آیا آلودگی تهران صرفاً با خروج و عدم استفاده از خودروهای کشور راه حلی مناسب برائ کاهش معضل آلودگی کە سالانه بطور غیرمستقیم بسیاری از مردم تهران را در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی قرار می دهد خواهد بود؟

به نقل از « میهن صنعت» آلایندگی خودروها سهم بسیار بالائی در آلودگی هوای کلان شهرها بویژه تهران دارد و با هیچ توجیهی نمی توان این مساله را نادیده گرفت و سازمان محیط زیست نیز در این خصوص اقدام به دستور ارتقاء استاندارد خودروهای تولیدی کشور از استاندارد یورو ۲ به یورو ۴ کرده است.
اقدامی کە به نقل از کارشناسان کە در صورت اجرا، کمک شایان توجهی در کاهش آلودگی در تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور خواهد کرد. کارشناسان پیش ازاین اعلام کرده بودند کە استاندارد یورو۴ برائ هر کیلومتر به میزان ۵۲/۱ از آلودگی کاهش خواهد داد.
اما این اقدام از طرفی نیز مخالفان بسیاری دارد؛ مخالفان تاکید دارند در حال حاضر و با توجه به شرایط کنونی ، راه حل خروج خودروهای فرسوده بسیار مفید تر از ایجاد استاندارد یورو ۴ خواهد بود و برائ اظهار نظر خود سبب قانع کننده ای دارند.
این کارشناسان می گویند کە هر خودروی فرسوده در کشور به ازای هر کیلومتر از پیمایش ۵۹ کیلوگرم آلایندگی تولید می کند و این میزان با احتساب ۱۲۰۰۰ کیلومتر در سال سبب ایجاد ۷۰۸ کیوگرم آلایندگی از هر خودرو خواهد شد و یک خودرو با استاندارد یورو۲ درهمین میزان با توجه به آلایندگی ۲ گرمی در هرکیلومتر نقش کمرنگ تری ایفا می کند.
پس میتوان نتیجه گرفت کە هر خودروی فرسوده به اندازه ۵۰ خودروی یورو ۴ ایجاد آلایندگی داشته و با احتساب این موضوع کە مطمئناً تعداد بیشماری از این خودروها در جاده های کشور درحال تردد می باشند باید خودروهای فرسوده را یکی از مهمترین عوامل آلودگی هوای شهرها دانست.
از این قبل خودروسازان نیز از هزینه های بالای اجرای طرح استنادارد یورو ۴ و همچنینمشکلات تحریم های غربی در تامین قطعات مورد نیاز برائ این منظور خبر دادند و عدم تامین سوخت مورد نیاز این خودروها را به سود مشتریان و محصولات مورد استفاده آنها نمی دانند. و در کنار این از نطر آنها این اقدام بصرفه نبوده و در روند تولید مشکلات فراوانی را بوجود خواهد آورد.
در حال حاضر با توجه به نکات مطرح شده از سوی دو طرف این موضوع به نظر می رسد خروج خودروهای فرسوده راه حل موثرتر و بهتری در کاهش آلایندگی هوای شهرهای بزرگ ایران باشد و انتظار میرود کە مسئولان جهت عدم تکرار تعطیلی های از این دست کە سبب ضررهای هنگفت به دستگاه ها و نهادهای خواهد شد، سریعاًً طرح خروج خودروهای فرسوده از جاده های کشور را آغاز کرده تا بتوان در مراحل بعدی از راهکارهای نوین و موثر همانند یورو ۴ استفاده کرد.

سه شنبه ۱۴ آذر   ۱۴:۲۷

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ