آلمان: دولت آینده سوریه دولت ماست؛ انگلیس: دولت آینده دولت ماست!

مصر می گوید دولت آینده سوریه، دولتی است که ما تعیین می کنیم و آن هم دولت انتقالی به رهبری مالح است. قطر و ترکیه و عربستان می گویند دولت آینده دولت ماست که شورای ملی آن را هدایت می کند. آلمان و انگیس هم برای خود دولت هایی در سوریه دارند!

همزمان با ادامه درگیری ها میان نیروهای ارتش سوریه و گروه های مخالف مسلح در این کشور، اختلاف نظرها و شکاف ها میان گروه های مخالف دولت نیز بیش از پیش بروز پیدا می کند. روز سه شنبه و با اعلام تشکیل گروهی به نام «دولت انتقالی» سوریه، این اختلاف نظرها وارد فاز جدیدی شد.
 
به گزارش «تابناک»، روز سه شنبه در شهر قاهره، پایتخت مصر، جمعی از مخالفان دولت بشار اسد گرد هم آمده و اعلام کردند که تصمیم دارند «دولت انتقالی» سوریه را تشکیل دهند. این گروه که گفته می شود به مدت سه روز مشغول مذاکره در این زمینه بودند، «هیثم مالح»را به عنوان نخست وزیر این دولت معرفی کردند.
 
خبرگزاری فرانسه در همین زمینه می نویسد، قرار است دولت انتقالی ضمن آماده سازی مقدمات انتقال قدرت در سوریه در صورت سقوط دولت حاکم، اداره سوریه را در چنین شرایطی در دست گرفته و به عنوان یک دولت موقت ایفای نقش کند.
 
اما این دولت انتقالی در حالی تشکیل می شود که سایر گروه های مخالف شناخته شده در سوریه، به هیچ وجه با آن هماهنگی نداشته و موافق قدرت گرفتن آن نیستند.
 
شبکه خبری «بی. بی. سی» ضمن انتشار گزارشی از تحولات اخیر در میان گروه های مخالف سوری بیان می کند که اقدام شرکت کنندگان در نشست قاهره، با واکنش «شورای ملی سوریه»، از دیگر گروه های مخالف روبرو شده که این اقدام را عجولانه و باعث تضعیف مخالفان دانسته اند. در عین حال، گروه مسلح موسوم به «ارتش آزاد سوریه» نیز این اقدام را موجب تفرقه در صفوف مخالفان دانسته است.
 
گفتنی است پیش از این شورای ملی سوریه نیز با هدفی مشابه همین دولت انتقالی تشکیل شده بود و قصد داشت با گرد هم آوردن همه شخصیت ها و گروه های مخالف، جایگزینی برای دولت سوریه فراهم کند؛ اما با گذشت ۹ ماه از زمان تشکیل، این شورا به هیچ وجه نتوانست شکاف گروه های مخالف را کم کند.
 
به این ترتیب، اقدام به تشکیل این دولت انتقالی نه تنها نتوانسته در رسیدن گروه های مخالف به اتحاد کمکی کند، بلکه عملاً به شکاف ها و اختلافات آنان دامن زده و پیش بینی می شود که در بلندمدت تضعیف شدید آن ها را به همراه داشته باشد.
 
اما نکته مهمتر در این راستا، حمایت قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای از این گروه هاست که هر یک بر حسب منافع و ملاحظات، جانب یکی از گروه های مخالف را گرفته اند. بر این اساس، اختلافات گروه های مذکور در یک سطح بیانگر رقابت ترکیه و مصر و در سطحی بالاتر، رقابت کشورهای اروپایی بر سر سوریه است.
 
«بی. بی. سی» در گزارش خود می نویسد در میان طیف های مخالف، در یک سو شورای ملی سوریه در استانبول قرار دارد که خط مشی خود را با سیاست های ترکیه، عربستان سعودی و قطر هماهنگ می کند و در سوی دیگر، تشکیل دولت انتقالی در قاهره، از نفوذ دولت مصر بر آن حکایت دارد. در عین حال، «ارتش آزاد سوریه» نیز در عمل بین دو سر طیف مانور می دهد و عملاً زیر مجموعه هیچ یک از آن ها نشده است.
 
اما در سطحی بالاتر، بررسی نوع اخبار و تحلیل های منتشر شده در رسانه های غربی، از وجود اختلافاتی میان کشورهای غربی نیز حکایت دارد. مقایسه ای میان شیوه خبررسانی خبرگزاری فرانسه، «دویچه وله» آلمان و «بی. بی. سی» انگلیس، این اختلاف را به شکل بارزتری نشان می دهد.
 
در این رابطه، دو خبرگزاری فرانسوی و آلمانی خبر تشکیل شورای انتقالی را به گونه ای منتشر کردند که گویا تمام اختلافات میان گروه های مخالف حل شده و نمایندگان همه این گروه ها در قاهره بر سر نخست وزیر مالح به اجماع رسیده اند. به عنوان مثال، در بخشی از گزارش دویچه وله آمده که «گروه های اپوزیسیون» سوریه روز سه شنبه در نشستی در قاهره توافق کردند که هیثم مالح ریاست دولت انتقالی را بر عهده بگیرد. این در حالی است که در این خبر اشاره ای به سایر گروه های مخالف نشده است.
 
اما از سوی دیگر، «بی. بی. سی» طی گزارشی ضمن تقبیح ضمنی تشکیل دولت انتقالی، این اقدام را موجب شکاف بیشتر در میان گروه های مخالف دانسته و در مطلب خود به طور غیرمستقیم جانب شورای ملی سوریه را گرفته است.
 
به این ترتیب، آن گونه که مشخص است ابعاد رقابت های داخلی و بین المللی بر سر سوریه ابعاد جدیدتری به خود گرفته و روز به روز، بازیگران بیشتری را در خود درگیر می کند. 


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *