آلودگی هوا بهبود سرفه را به تأخیر می‌اندازد

اسفند ۱۳۹۸
ممتاز نیوز: یک متخصص گوش، حلق و بینی گفت: عدم مواجهه با آلودگی هوا و به خصوص دود سیگار می‌تواند تأثیر به سزایی در بهبود سرفه داشته باشد.

مهتاب ربانی اناری، در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: به طور کلی سرفه به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود.

متخصص گوش،حلق و بینی ادامه داد: سرفه یک مکانیسم محافظتی برای سلامت راه‌های هوایی است و سبب تسهیل پاکسازی راه‌های هوایی از مواد خارجی و ارگانیزم‌های بیماری‌زا می‌شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در بسیاری از بیماری‌های عفونی خصوصاً در ناحیه بینی سینوس یا ریه‌ها، سرفه حاد اتفاق می‌افتد که در موارد سینوزیت این سرفه به سبب تحریک ترشحات پشت حلقی می‌باشد.

ربانی اناری تصریح کرد: سرفه مزمن می‌تواند علل مختلفی داشته باشد؛ علاوه بر مسائل عفونی حالت‌هایی شبیه آسم، ریفلاکس یا برگشت اسید از معده و وجود آلرژی در راه‌های تنفسی فوقانی و تحتانی می‌تواند از علل آن باشد.

متخصص گوش،حلق و بینی ادامه داد: بعضی از داروهای خاص نظیر داروهای ضد فشار خون نیز می‌توانند سبب سرفه شوند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: به طور کلی عدم مواجهه با آلودگی هوا و به خصوص دود سیگار می‌تواند تأثیر به سزایی در بهبود سرفه داشته باشد.

وی گفت: به طور کلی سرفه‌های مزمن که علائم واضح سرما خوردگی معمولی همچون آبریزش، گرفتگی بینی، تب یا سینوزیت را نداشته باشند نیاز به توجه و پیگیری ویژه‌ای دارند.

متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: اگر فرد سیگاری باشد و همراه با سرفه دفع خلط خونی داشته باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کند؛ البته در موارد شک به عفونت‌ها نیز پیگیری و درمان مناسب الزامی است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ