آماده سازی خودرو خورشیدی ایرانی برائ رقابت در رالی بزرگ استرالیا

۱۷فروردین۱۳،

آماده سازی خودرو خورشیدی ایرانی برائ رقابت در رالی بزرگ استرالیا

خودرو خورشیدی ساخته دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین (هاوین ۲) تا اکتبر سال ۲۰۱۳ راهی مسابقات بین‌المللی خودروهای خورشیدی در استرالیا خواهد شد.

به نقل از ایسنا، حامد قاسمی، عضو تیم سازنده این خودرو دربارهٔ‌ی وضعیت ساخت این خودرو توضیح داد: طراحی‌های هاوین ۲ به پایان رسیده است و ماکت آن نیز ساخته شده است که پیش‌بینی می‌شود مراحل ساخت نهایی آن تا سه ماه آینده به پایان برسد.

نمونه اول این خودرو( هاوین ۱) که در هشتمین دوره‌ی مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است در سال ۲۰۱۱ در مسابقات بین‌المللی استرالیا شرکت کرده بود که عنوان تیم شگفت‌ساز را برائ سازندگان آن به ارمغان آورد.

به گفته قاسمی بدنه خودرو هاوین ۱ فایبر کربن است که یک کامپوزیت پر استفاده در صنایع هوایی و فضایی به شمار می‌آید. همچنین باتری استفاده شده در این خودرو نیز با وزن بسیار کم توان ذخیره‌ سازی انرژی بسیار بالایی را برائ حرکت دارد.

عضو تیم سازنده خودرو هاوین با اشاره به این که هاوین ۲ نسبت به نمونه اول آن تغییراتی داشته است، خاطرنشان کرد: وزن خودرو هاوین ۱، ۱۶۰ کیلوگرم بود اما خودرو دوم احتمالا کمی سنگین‌تر خواهد بود. همچنین هاوین ۲ برخلاف نمونه اول که بر روی سه چرخ حرکت می‌کرد با چهار چرخ طراحی شده است.

قاسمی ادامه داد: هاوین ۲ به سبب آن که برائ مسابقات خودروهای خورشیدی آماده می‌شود یک خودرو تک سرنشین است و پیش‌بینی می‌شود، بتواند سرعت خود را تا ۱۴۵ کیلومتر در ساعت افزایش دهد.

وی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به مشکلات مالی که در راه طراحی و ساخت این گونه خودروها وجود دارد، اظهار کرد: دانشگاه تهران نیز مانند دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بر روی ساخت خودروهای خورشیدی فعالیت می‌کند و آنچه که مانع از ساخت این خودروها به بهترین نحو می‌شود، مشکلات مالی و محدودیت در انتخاب مواد و تجهیزات خودروهاست.

شنبه ۱۷ فروردین   ۱۴:۵۲

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ