آنچه “باراک اوباما” از یک فیلم آموخت+پوستر

۳۰م آذر ،

….و همچنین تو به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا باید بدانی کە در مورد قدرتی کە داری اغراق می‌شود، اما آن چیزی کە باید توانایی انجامش را داشته باشی تعیین مسیر این کشتی است.

کافه سینما نوشت:

مجله تایم «باراک اوباما» را به عنوان چهره سال ۲۰۱۲ خود معرفی کرده است و در یک قسمت از پرسش و پاسخ پنج صفحه‌ای این مجله، سوالی در مورد نمایش اختصاصی فیلم لینکلنِ «استیون اسپیلبرگ» در اواسط نوامبر از او پرسیده است. نمایشی به میزبانی کاخ سفید کە «دنیل دی لوئیس» نیز در آن حضور داشت:

آقای رئیس جمهور، می‌خواهم سوالی در مورد فیلم لینکلن بپرسم. ما می‌دانیم کە شما گروهی را اینجا برائ دیدن فیلم گرد هم آوردید. دیدن فیلم برائ من تجربه‌ای بسیار هیجان انگیز و مانند گذراندن زمانی سه ساعته در کنار لینکلن بود. می‌خواهم بدانم شما در هنگام دیدن فیلم چه حسی داشتید. آیا شما هم حس در کنار لینکلن بودن در آن سه ساعت را داشتید؟

باراک اوبلما:‌ خب، اول اینکه دنیل دی لوئیس کنار من یا پشت سر من نشسته بود (می‌خندد). و در نتیجه حتی بعد از فیلم هم حس کنار لینکلن بودن را داشتم. او نقشش را استادانه بازی کرده بود. فکر می‌کنم همه اطلاع دارند کە لینکلن رئیس جمهور مورد علاقه من است و درنتیجه تماشا کردن تصویری بی‌پرده‌تر از او در کارش و چالش‌هایی کە در یک دوره زمانی نسبتا فشرده با آن روبرو بوده است، به شکل حیرت انگیزی قوی بود.

به نظرم در کل ایده‌ی خوبی است کە هیچ رئیس جمهوری خودش را با لینکلن مقایسه نکند (می‌خندد). زیرا شدت چالش‌های پیش روی او و میزان توانایی‌هایش قابل قیاس با رئیس جمهور‌های بعد او نیست.

فکر می‌کنم حتما می‌شود درس‌هایی از فیلم گرفت. یکی از نکاتی کە بخشی از فیلم لینکلن به ما می‌آموزد؛ به دنبال بالا‌ترین آرمان‌ها بودن است و اینکه برائ یک هدف و انگیزه‌ی عمیقا اخلاقی، نیاز است کە خودت هم وارد عمل شده و دست بکار شوی. و در این مسیر همواره سازش‌ها و سبک سنگین کردن‌هایی وجود دارد. و چیزی کە او را تبدیل به شخصیت و رئیس جمهوری متمایز می‌کند؛ توانایی او در ایجاد توازن بین ایده وجود داشتن حقایقی ابدی و جاودانه، در کنار واقعیت‌های وضعیت موجود است و [این کە] وضعیت موجود، آشفته و سخت است. در نتیجه هر حرکتی کە انجام می‌دهیم دارای ایراداتی است. و ما فقط سعی می‌کنیم در مسیر درست حرکت کنیم.

و همچنین تو به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا باید بدانی کە در مورد قدرتی کە داری اغراق می‌شود، اما آن چیزی کە باید توانایی انجامش را داشته باشی تعیین مسیر این کشتی است. و درک می‌کنی کە هرگز با این کشتی به سرزمینی کە وعده داده‌ای نمی‌رسی و هر بذری کە امروز می‌کاری شاید سال‌های بسیار بعد‌تر میوه دهد. در نتیجه برنامه ریزی بلند مدت داشتن در حالی کە بر روی مشکلات و مسائل روز نیز متمرکز هستی یکی دیگر از درس‌های مفید فیلم است و یک تصویر دقیق از طرز فکری کە هرروز در مورد کارم دارم.


.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ