آیا امریکا درخواست تعطیلی فردو را کنار می گذارد؟

به گزارش تفسیری ممتازنیوز iبه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ دوشنبه ۸ آبان ۹۱،

روایتی از پیشنهاد در دست تدوین ۱+۵ خطاب iبه ایران؛

اکنون نشانه هایی ظاهرا شده که گروه ۱+۵ احتمالا در پیشنهاد تازه خود iبه ایران از درخواست سریع تعطیلی تاسیسات فردو صرف نظر خواهد نمود.

به گزارش تفسیری حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، اکنون نشانه هایی ظاهرا شده که گروه ۱+۵ احتمالا در پیشنهاد تازه خود iبه ایران از درخواست سریع تعطیلی تاسیسات فردو صرف نظر خواهد نمود.

آیا امریکا iبه سمت پذیرش رسمی فردو iبه عنوان دومین تاسیسات غنی سازی ایران حرکت می نماید؟
 
برخی گزارش تفسیری‌ها از جانب منابع غربی که اخیرا انتشار یافته نشان می‌دهد گروه ۱+۵ در فرآیند بازنویسی پیشنهاد بغداد iبه این نتیجه رسیده است که باید درخواست تعطیلی تاسیسات غنی سازی فردو را پس بگیرد.
 
این گروه در مذاکرات بغداد پیشنهادی iبه ایران ارائه نمود که در گام اول آن از ایران خواسته شده بود که تاسیسات فردو را تعطیل کند، غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف نماید و ذخیره اورانیوم با غنای ۲۰ درصد خود را iبه خارج منتقل کند.
 
برخی اطلاعات نشان می‌دهد پس از آنکه ایران این موضوع را شفاف نمود که این پیشنهاد را که از آن iبه اختصار با عنوان «توقف، تعطیلی و انتقال» یاد می گردد، نخواهد پذیرفت، اکنون گروه ۱+۵ فرآیند بازنویسی این پیشنهاد را آغاز نموده است.
 
گروه ۱+۵ در پیشنهاد بغدادگفته بودکه در ازای این درخواست تحریماتی هواپیمایی علیه ایران را لغو می نماید، قطعنامه  تازهی در شورای امنیت iبه تصویب نمی رساند و سوخت راکتور تهران را هم تامین خواهد نمود.
 
ایران این مابه ازا را کاملا بی ارزش توصیف نمود و در مذاکرات مسکو در پیشنهادی مکتوب خطاب iبه گروه ۱+۵ تاکید نمود که از بین این ۳ درخواست، فقط یکی از آنها یعنی توقف موقت غنی سازی ۲۰ درصد قابل مذاکره است آن هم فقط در صورتی که غرب کلیه تحریماتی یک جانبه خارج شورای امنیت علیه ایران را لغو کند.
 
اکنون نشانه هایی ظاهرا شده که گروه ۱+۵ احتمالا در پیشنهاد تازه خود iبه ایران از درخواست سریع تعطیلی تاسیسات فردو صرف نظر خواهد نمود.
 
این امر دو سبب عمده داشته است:
 
۱- از حیث فنی، در واقع آنچه برای غربی ها مهم است و iبه تعبیر خودشان از دست یابی ایران iبه ظرفیت ساخت یک سلاح هسته ای (SQ) جلوگیری می نماید، تداوم غنی سازی ۲۰ درصد است و تعطیلی تاسیسات فردو در حالی که در آن غنی سازی ۲۰ درصدی انجام نمی شود، نمی تواند یک اولویت باشد.
 
۲- ایران با تکمیل نصب حدود ۳۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ در فردو عملا گزینه تعطیلی این تاسیسات را تبدیل iبه یک گزینه غیر ممکن نموده است.
 
ایران هسته ای می‌نویسد: با این حال دیپلمات ها در تهران می گویند حتی اگر درخواست تعطیلی فردو از پیشنهاد بغداد حذف شود، باز هم گام کوچکی برای اصلاح این پیشنهاد برداشته شده است.
 
یک دیپلمات در تهران iبه «ایران هسته ای» گفت: «این مهم است که امریکایی ها فهرست چیزهایی را که می خواهند، کوتاه نمایند، ولی مهم تر این است که بگویند در ازای آنچه می خواهند چه خواهند داد».
 
وی ادامه داد: «اگر ما iبه ازایی که گروه ۱+۵ پیشنهاد می نماید چیزی از جنس لغو تحریم داخل خود نداشته باشد، از دید ایران قابل بررسی نخواهد بود».

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن