آیت الله غیوری درگذشت

به گزارش خبرنگار آنا، روابط عمومی جمعیت هلال احمر اعلام کرد، صبح امروز آیت الله سید علی غیوری، نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر به علت کهولت سن و ایست قلبی به دیار باقی شتافت.

وی از مبارزان دوران شاه و همراه و کمک یار گروه‌های مبارز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بود و پس از انقلاب نیز در امور خیریه و فرهنگی به ویژه در شهر ری فعال بود.

آیت‌الله سید علی‌ غیوری‌ نجف‌آبادی‌ فرزند سید مصطفی‌ در سال‌ ۱۳۰۹ شمسی در نجف‌آباد اصفهان‌ متولد شد. پدرش‌ کاسب‌ خرده‌پا و مادرش‌ مریم‌ بیگم‌ خانه‌دار بود. وی‌ تحصیلات‌ خود را تا پایان‌ دوره‌ ابتدایی‌ در زادگاه‌ خود گذراند و سپس‌ به‌ علت‌ علاقه‌ به‌ علوم‌ دینی‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوی‌ روی‌ آورد.

او در سال‌ ۱۳۲۵ رهسپار اصفهان‌ شد و در مدرسه‌ی‌ علمیه‌ی‌ «نیماورد» اصفهان‌ به‌ تحصیل‌ پرداخت‌. در مدت‌ ۲ سال‌ اقامت‌ در اصفهان‌، مقدمات‌ و بخشی‌ از سیوطی‌ و حاشیه‌ را در نزد آقایان‌ ایران‌نژاد، صالحی‌، فرقدانی‌ و محمد توسلی‌ فراگرفت‌. سپس‌ برای‌ تکمیل‌ دانش‌ خویش‌ رهسپار قم‌، مرکز علوم‌ دینی‌ شد. در قم‌ در مدرسه‌ حاج‌ ملاصادق ساکن‌ گردید و حاشیه‌ را نزد همشهری‌ خود شیخ‌ ابراهیم‌ امینی‌ فراگرفت‌. برای‌ آموختن‌ رسائل‌، مکاسب‌ و لمعتین‌ در درس‌ آیت‌الله مشکینی‌ و آیت‌الله سلطانی‌ طباطبایی‌ حاضر شد و قوانین‌ را نزد آقا شیخ‌ عبدالجواد سدهی‌ آموخت‌.

مطول‌ را هم‌ در نزد شیخ‌ نعمت‌الله صالحی‌ نجف‌آبادی‌ ـ همان‌ واعظی‌ که‌ وعظش‌ او را به‌ علوم‌ دینی‌ علاقه‌مند نمود ـ فراگرفت‌. پس‌ از تکمیل‌ مقدمات‌ در درس‌ خارج‌ فقه‌ آیت‌الله بروجردی‌ شرکت‌ کرد و هم‌زمان‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ آیت‌الله عباسعلی‌ شاهرودی‌ و آیت‌الله حاج‌ شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌ می‌رفت‌. شرکت‌ در درس‌ نکاح‌ آیت‌الله گلپایگانی‌، اصول‌ امام‌ و مکاسب‌ آیت‌الله نجفی‌ از دل‌مشغولی‌های‌ او در این‌ زمان‌ بود. مدرسه‌ حجتیه‌ مأوای‌ بعدی‌ او بود که‌ پس‌ از مدرسه‌ ملاصادق انتخاب‌ کرد و در آنجا بود که‌ توسط‌ آیت‌الله ابراهیم‌ امینی‌ معمم‌ شد.

غیوری‌ مانند طلاب‌ جوان‌ آن‌ سال‌ها با فعالیت‌های‌ فدائیان‌ اسلام‌ در جریان‌ کارهای‌ سیاسی‌ قرارگرفت‌. وی‌ با سید عبدالحسین‌ واحدی‌ مرد شماره‌ ۲ فدائیان‌ اسلام‌ در ارتباط‌ بود و در جلسات‌ آن‌ جمعیت‌ شرکت‌ می‌جست‌.

پیش‌ از آنکه‌ امام‌ خمینی‌ نهضت‌ خویش‌ را آغاز کند، غیوری‌ نسبت‌ به‌ او ارادت‌ و الفت‌ پیدا کرده‌ بود و این‌ الفت‌ از همان‌ روزهای‌ آغازین‌ ورودش‌ به‌ قم‌ بود که‌ امام‌ را در مدرسه‌‌ فیضیه‌ در هنگام‌ اقامه‌ی‌ نماز جماعت‌ به‌ امامت‌ آیت‌الله اراکی‌ مشاهده‌ کرد.

آیت‌الله غیوری در سال ۱۳۴۱ به دعوت مردم شهرری و دستور حضرت امام (ره) به‌عنوان نماینده ایشان برای تبلیغ احکام و معارف اسلامی به ری مهاجرت کرد.

انتهای پیام/

خبرگزاری آنا – سیاسی
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ