ابهام در مقدار ارز اختصاص یافته به تولید

۲۰م آذر ،

بینا- براساس تازه‌ترین اطلاعات انتشار یافته، مرکز مبادلات ارزی طی دو ماه اخیر حدود سه میلیارد دلار ارز به بخش تولید اختصاص داده است.
مرکز مبادلات ارزی که سوم مهر ماه امسال رسما راه‌اندازی شد تاکنون بالغ بر سه میلیارد دلار ارز به تولیدکننگان اختصاص داده است. قائم وزیر صنعت، معدن و تجارت با تایید این موضوع گفت که این مرکز مرجع تعیین قیمت‌ها در بورس کالا و گمرک شده است.
این اظهارنظر در حالی مطرح می‌شود که چند روز پیش رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران از اختصاص ۲٫۵ میلیارد دلار ارز به واردکنندگان طی فعالیت ۷۰ روزه مرکز مبادلات ارزی خبر داده بود.
براساس گزارش ایسنا، به نقل از مجیدرضا حریری در حالی که باید ماهانه پنج میلیارد دلار ارز به واردات اختصاص یابد، طی ۲٫۵ ماه از راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی مجموع ارز اختصاص یافته به واردات کالا کمتر از ۲٫۵ میلیارد دلار بوده است، درحالی که این رقم باید به ۱۲ میلیارد دلار می‌رسید.
اختلاف آماری در مورد ارز اختصاص یافته به بخش تولید و واردات طی ۲٫۵ ماه قبل در حالی مطرح می‌شود که براساس اعلام معاون مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت بیش از ۲٫۷ میلیارد دلار ارز به واردکنندگان توسط مرکز مبادلات ارزی در بیش از ۶۰ روز فعالیت این مرکز داده شده است.
پیشتر اما وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته بود که سهم ارز غیربانکی در واردات کشور امسال تاکنون به بیش از ۴۰ درصد رسیده است. مهدی غضنفری در عین حال ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال مرکز مبادلات ارزی و بانک مرکزی بتوانند سهم خود را در ارز اختصاص یافته به واردات کالای کشور بیشتر کنند.
براساس آنچه که وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده طی حدود چهار ماه اول امسال به همه کالاها برای واردات ارز مرجع داده می‌شد، اما پس از آن به سبب محدودیت ارزی به وجود آمده اولویت‌بندی کالاها شکل گرفت.
براساس این اولویت‌بندی تنها به اقلام اساسی غذایی و دارو برای واردات ارز مرجع داده می‌شود و سایر اقلام برای واردات باید ارز موردنیاز خود را از مرکز مبادلات ارزی با نرخ مبادله‌ای یا در غیر این صورت از بازار آزاد تامین کنند. گمرک ایران نیز چندی پیش اعلام کرد که واردات کالا به کشور با ارز آزاد مانند قبل ممنوع نیست و واردکنندگان باید برای شفافیت، منشا ارز خود را اعلام کنند.

RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ