اثر خنثی از وام خرید در بازار مسکن!

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

http://www.bananews.ir/قبل از افزایش مبلغ وام خرید مسکن بعضی از متقاضیان در بازار مسکن معتقد بودند که این موضوع بر تعیین قیمت‌های پیشنهادی فروش تاثیرگذار خواهد بود، به‌طوری که منحنی قیمت با رشد مواجه خواهد شد.
به گزارش ممتاز ؛ از طرف دیگر عده‌ای از مصرف‌کننده‌ها در بازار مسکن و بنگاهداران املاک در نیمه شمالی و مرکزی تهران براین باور بودند که مبلغ تازه وام خرید مسکن گره‌ای از کمبود بودجه خریداران باز نخواهد کرد و آنها همچنان خارج بازار در انتظار فرصت مناسب باقی خواهد ماند.
استدلال این دسته از منتقدان، بی‌ارزش بودن مبلغ وام خرید در مقایسه با میزان قیمت‌های پیشنهادی فروش در بازار بود.
مشاوران املاک به‌عنوان شاهد در بازار معاملات واحدهای مسکونی به «دنیای‌اقتصاد» تاکید کردند: افزایش وام خرید مسکن نه‌تنها قیمت‌ها را با نوسان روبه‌رو نکرد، بلکه سبب ایجاد رونق در بازار خرید و فروش هم نشد.
البته ناگفته نماند که فعالان بازار مسکن در بعضی از محله‌های جنوبی تهران تاکید دارند که عده‌ای از متقاضیان بازار مسکن با کمک مبلغ تازه وام خرید موفق به خرید واحدهای متراژ کوچک شدند.
با این حساب به نظر می‌رسد وام تازه خرید مسکن فقط برای قشر محدودی در محله‌های خاصی از تهران کارآمد بوده است.
با توجه به این مساله، روز قبل مدیرعامل بانک مسکن دربارهٔ واکنش بازار مسکن نسبت به افزایش سقف وام خرید به خبرگزاری فارس اعلام کرد: حجم معاملات مسکن ۵۵ درصد کاهش داشته است، بنابراین مصوبه افزایش سقف وام مسکن در زمان مناسبی انجام شد و از طرف دیگر نگرانی‌هایی که بابت گران شدن مسکن به‌دلیل افزایش سقف وام مسکن بود، به واقعیت تبدیل نشد.
بت‌شکن در رابطه با کارآیی وام خرید مسکن در تهران افزود: وام ۳۵ میلیون تومانی شاید برای تهران کفاف خرید یک واحد مسکونی را آن چنان ندهد اما برآوردها نشان می‌دهد که متوسط فروش مسکن در شهرستان‌ها یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است و این سقف می‌تواند کمک خوبی برای خرید مسکن در شهرستان‌ها باشد.
وی با بیان اینکه افزایش مجدد سقف وام مسکن به منابع بانک و همچنین جمع‌آوری گزارش‌ها از وضعیت بازار مسکن بستگی دارد، تصریح کرد: گران‌نشدن مسکن در بازار یک گام مثبت در ارائه پیشنهاد افزایش سقف وام است.

 

بنانیوز – ممتاز، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ