احتمال ادامه زلزله ها در شیراز

کارشناس پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفتگو با سایت خبری ممتاز نیوز با بیان اینکه کانون زمین لرزه های اخیر در نزدیکی شیراز قرار دارد، افزود: احتمال می رود زلزله ی امروز شیراز با گروهی از زمین لرزه های خفیف در شیراز همراه باشد.

احتمال زلزله در شیراز

کارشناس پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله اظهار داشت: البته با توجه به لرزه خیز بودن منطقه انتظار زلزله در این حد و بیشتر در استان فارس و شیراز می رود.

وی با اشاره به سابقه لرزه خیزی منطقه خاطر نشان کرد: محل بروز این زلزله محلی است که از اسفند ۱۳۷۲ تا تیر ۱۳۷۳ چندین زمین لرزه در این منطقه رخ داده است و در اردیبهشت ۸۷ زلزله “کره بس” رخ داد که نزدیک این کانون زلزله اتفاق افتاد. این منطقه زلزله هایی با بزرگای بیش از ۵ در مقیاس ریشتر را تجربه کرده است.

وی با اشاره به میزان لرزه خیزی استان فارس، خاطر نشان کرد: استان فارس علاوه بر روند شمالی جنوبی گسل فیروز آباد و فراشبند دارای گسل های دیگری چون “کازرون” است که بخشی از این گسل از استان فارس عبور می کند.

این گسل با روند روند شرقی- غربی از کنار شهر “قیر و کارزین” عبور می کند. این منطقه محلی است که در فروردین سال ۱۳۵۱ زلزله ای با بزرگای ۶٫۹ در آن رخ داد و تلفات زیادی را بر جای گذاشت.

کارشناس پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با تاکید بر اینکه این زلزله از مهمترین زلزله های ۱۰۰ سال اخیر در استان فارس است، اضافه کرد: زلزله “کره بس” در اردیبهشت سال ۱۳۸۷ که میان شیراز و کازرون رخ داد دارای تلفات کمی بوده است.

وی در خصوص احتمال ادامه روند زمین لرزه در روزهای آینده، توضیح داد: در منطقه زاگرس زلزله ها به صورت فوج گونه است به گونه ای که به جای رخ دادن یک زلزله، یک ردیف از زلزله ها رخ می دهد. پی در پی اتفاق افتادنها به صورت گروهی از زمین لرزه هایی با بزرگای متوسط تا کم است و ممکن است تا روزها لرزه هایی داشته باشیم.

ایشان اضافه کرد: با توجه به طبیعت لرزه خیزی منطقه زاگرس انتظار می رود که این زمین لرزه با گروهی از زمین لرزه ها همراه باشد.

پایگاه خبری تحلیلی ممتاز | Momtaz News

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

X