احتمال افزایش قیمت خودرو

احتمال افزایش قیمت خودرو

عصر خودرو : اگر قیمت خودرو با قیمت ارز جدید محاسبه شود، بازهم شاهد افزایش قیمت خودرو در سال جاری خواهیم بود.

به نقل از ایسنا یکی از فعالان بازار خودرو با بیان مطلب بالاا گفت: اکنون قیمت خودرو های داخلی با ارز ۱۲۰۰ تومان محاسبه می‌شود، اما اگر ارز مورد نیاز خودروسازان با ارز میانی یعنی ۱۵۰۰ تومان محاسبه شود، خودرو بازهم با افزایش قیمت روبه رو می‌شود.

وی در خصوص وضعیت آینده بازار با توجه به شرایط واردات قطعه و خودرو که محدودتر از گذشته می‌شود، خاطرنشان کرد: خودروسازان برای واردات مواد اولیه، قطعات منفصله و قطعات یدکی خودرو در اولویت ششم قرار گرفته‌اند و خودروهای کامل (CBU) نیز در اولویت دهم جای دارند. این یعنی این‌که جزو پنج کالای اساسی در اولویت که می‌توانند ارز دولتی دریافت کنند؛ قرار ندارند.

او با اشاره به برنامه فروش اخیر خودروسازان که در آن فروش اقساطی کاهش یافت و عرضه خودرو به بازار با اختلال روبه رو شده است، خاطرنشان کرد: هزینه تولید خودروسازان اگر افزایش یابد، راه دیگری برای جبران وجود ندارد، بنابراین برای برون رفت از این بحران، خودرو سازان داخلی مجبورند قیمت خودرو را تا بیش از ۲۰ درصد افزایش دهند.

به گزارش ایسنا، طبق گفته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، اکنون برای کالاهای اساسی که جزو اولویت‌های وارداتی کشور هستند ارز با نرخ مرجع ۱۲۲۶ تومانی لحاظ می‌شود. برای کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای ارز ۱۵۰۰ تومانی (ارز حاصل از صادرات) در نظر گرفته شده است و کالاهایی همانند خودرو و عروسک هم که لوکس تشخیص داده شده باشند، با ارز بازار آزاد (قیمت ۱۹۰۰ تا۲۰۰۰ تومان) وارد کشور خواهند شد.

چهارشنبه ۴ مرداد   ۱۵:۳۶


منبع:عصرخودرو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ