احقاق حقوق از دست رفته بیماران مبتلا به روانپزشکی با تصویب قانون بهداشت روان

۰۶م اسفند ،
ممتاز نیوز : دکتر محمد علی ناصحی، مدیر کل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:  در بسیاری از کشورهای دنیا بیماران مبتلا به روانپزشکی مورد تبعیض و بعضی از محرومیت ها قرار می گیرند کە همین امر سبب شد تا سازمان جهانی بهداشت به کشورهای دنیا ابلاغ کند تا قانونی را در جهت احقاق حقوق بیماران روانپزشکی تدوین کنند.

وی گفت: وقتی قانونی برائ این بیماران وجود نداشته باشد بیماران بدون ضرورت به اجبار بعضی از اشخاص بستری می شوند، بعضی از اشخاص هم کە قیم این بیماران می شوند از آنها سوء استفاده می کنند، بنابراین برائ احقای حقوق بیماران مبتلا به روانپزشکی نیاز به تصویب قانون است تا حقوقشان حمایت شود و سازمان های دولتی را مجبور به فراهم کردن امکانات مورد نیاز اینبیماران کند.

ناصحی تاکید کرد: کە چند سال پیش، پیش نویس قانون بهداشت روان با مشارکت کارشناسان حقوقی ، قضایی وزارت بهداشت و هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی و علوم اخلاقی تهیه شده و توسط وزارت بهداشت به مجلس ارائه شد.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس یک سری ایراداتی را از این پیش نویس گرفتند کە باید این ایرادات برطرف شود این موضوع ۳ ماه پیش دوباره به جریان افتاد و این پیش نویس توسط همان کارشناسان بازنگری آن آغاز شد و تا پایان سال به اتمام می رسد و دوباره به مجلس فرستاده می گردد.

مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: تخصیص بخش های روانپزشکی مخصوص بیماران روانی مجرم، موارد بستری اجباری با توجه به در نظر گرفتن حقوق بیماران در این پیش نویس آمده است.

منبع: ممتاز نیوز
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *