احمدی نژاد: مشارکت سازنده دولت ها باید برآمده از رای ملت ها باشد

خبرگزای آریا- رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت،ملتها و دولتهای بر آمده از رای ملتها باید در مدیریت جهانی مشارکت سازنده؛ مهرورز و متعهدانه داشته باشند.
به گزارش خبرگزاری آریا، «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه در اجلاس سازمان ملل متحد در زمینه توسعه پایدار موسوم به (ریو +۲۰) در شهر ریودوژانیرو برزیل با تاکید بر اینکه نظم انسانی باید به دست زمامداران صالح برقرار شود،تصریح کرد،شایسته است که در مقام مدیریت و برنامه ریزی برای توسعه و پیشرفت جوامع خود با درک ضرورت داشتن جامعه جهانی دلسوز؛ مسئول؛ متعهد و با نگاهی بلند به ظرفیتهای بالنده انسانی و تلاش هم افزا؛ برای شکوفایی استعدادهای بشری و بهره های زیستی و طبیعی؛ راه را تا آن منزل مقصود کوتاهتر کنیم.
رئیس‌جمهوری اسلامی ایران همچنین شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست ریودو ژانیرو با «بان کی مون » دبیر کل سازمان ملل متحد درباره مسایل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و راهکارهای حل مشکلات موجود در جهان تبادل نظر کرد.
«محمود احمدی‌نژاد»با بیان اینکه باید در جامعه جهانی، تفاهمی درباره ارائه تعریفی درست و ایجاد مفهومی صحیح و جامع از انسان و انسانیت شکل بگیرد، نقش سازمان ملل را در تحقق این امر تأثیرگذار و دارای اهمیت دانست.
رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین درباره مسایل سوریه با تأکید بر لزوم حل و فصل هر چه زودتر مشکلات در این کشور افزود،جمهوری اسلامی ایران با هرگونه دخالت بیگانگان در اوضاع داخلی سوریه مخالف بوده و معتقد است مسایل در این کشور باید با گفت وگو و تفاهم متقابل میان طرفین حل و فصل شود.
احمدی نژاد افزود،جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در راستای حل و فصل مناقشات سوریه با هر گونه طرحی از سوی سازمان ملل مبنی بر حل مسایل بر پایه گفتگو و احترام به حقوق مردم این کشور همکاری و از آن حمایت کنند.
رئیس جمهوری اسلامی ایران درباره موضوع هسته‌ای و مذاکرات اخیر ایران با گروه پنج به علاوه یک در مسکو نیز با تأکید بر اینکه قانون باید برای همگان بطور یکسان اجرا شود، گفت،تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکنون در چارچوب قوانین مقررات و تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و جمهوری اسلامی ایران با همه تعهدات خود پایبند بوده و به آنها عمل کرده است.
دبیر کل سازمان ملل متحد نیز با قدردانی از حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس جهانی توسعه و محیط‌ زیست (ریو+۲۰) ابراز امیدواری کرد که سند نهایی این اجلاس با توافق همه کشورها موجب توسعه، رشد، پیشرفت و آبادانی برای همه ملت‌های جهان باشد.
«بان کی مون» همچنین نقش جمهوری اسلامی ایران را در منطقه و جهان حائز اهمیت دانست و افزود، ایران همواره در مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی به عنوان کشوری تأثیرگذار مطرح بوده که امروز نیز نقش بسزایی را در عرصه‌های مختلف جهانی ایفا می‌کند.
احمدی نژاد همچنین با “لولا داسیلوا” رئیس جمهوری سابق برزیل دیدار و گفت کرد.
اجلاس سازمان ملل متحد در زمینه توسعه پایدار موسوم به (ریو +۲۰) در شهر ریودوژانیرو برزیل با حضور مقامات ۱۹۱ کشور عضو سازمان ملل ، از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین فلسطین گشایش یافت.
در این اجلاس که ۲۰ سال پس از نشست سران زمین در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار می شود، اقتصاد سبز، کاهش فقر، چارچوب نهادینه سازی توسعه پایدار و هدایت قاطعیت جهانی بسوی حاکمیت بین‌المللی زیست ‌محیطی از موضوعات اصلی است که در دستور کار قرار دارد.
در این اجلاس همچنین رئیسان جمهور و نمایندگان سازمانهای بین المللی قرار است به‌ منظور نهادینه شدن توسعه پایدار در تمامی برنامه‌های توسعه‌ای ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و ایجاد چارچوب جهانی مشخص بایکدیگر بحث و تبادل‌نظر کنند.


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ