احمدی نژاد در گفتگو با فرانس ۲۴:غربیها نیاز ما را برای تامین اورانیوم ۲۰درصد تامین نکردند ،خودمان تولید کردیم/ در هفته دو ساعت با رهبر انقلاب دیدار دارم

به گزارش خبرآنلاین در ادامه گزیده ای از گفت و گوی رئیس جمهور با شبکه فرانس ۲۴ به نقل از ایرنا می آید. پرسش ها برجسته شده است.
 

غرب در نشست بغداد از ایران خواسته است به غنی سازی ۲۰ درصد پایان دهد. نظر شما در خصوص فشار علیه ایران و نیز در این خصوص که به نظر شما آیا نشست مسکو می تواند به نتایج مثبتی میان ایران و گروه ۱+۵ بیانجامد؟

 • این یک موضوع قدیمی است و فشار برخی کشورها علیه ایران همان سخن قدیمی است. امیدوارم که مذاکرات موضوع هسته ای ایران در چارچوب احترام انجام شود ، از این نشست انتظار معجزه نداریم باید تلاش کنیم تا فکر خود را به سوی افکار سازنده و مثبت تغییر دهیم .
 • آیا نمی خواهید صریح بگویید که غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را تعلیق نمی کنید؟
 • قبلا هم گفته ام که غنی سازی ۲۰ درصد حق قانونی ایران است. البته ما نمی خواستیم از این حق استفاده کنیم و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستیم نیاز ما را تامین کند. از کشورهایی که به غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد اقدام می کنند خواستیم نیاز ما را تامین کنند ولی نکردند. شروط سیاسی گذاشتند و ما مجبور شدیم به غنی سازی ۲۰ درصد روی بیاوریم. این حق ماست . اگر از ما می خواهند از این حق استفاده نکنیم باید بگویند چرا و دوم اینکه باید نیاز ما را بدهند.
 • اگر بدهند آیا شما قبول می کنید؟
 • ما تاکنون این پیشنهاد را دریافت نکرده ایم . اگر بدهند کمک زیادی می کنند و نشان می دهند که اعتماد دارند. ما برای تولید اورانیوم ۲۰ درصدی اصرار نداشتیم ولی چون به ما ندادند اقدام به غنی سازی کردیم. ضمن اینکه بر خلاف تبلیغات نادرست آنها در خصوص غنی سازی به سوی ساخت بمب اتمی،‌ این غنی سازی هیچ رابطه ای با ساخت بمب اتمی ندارد. کسانی که غنی سازی ۳ درصد اورانیوم می کنند، می توانند ۲۰ درصد تولید کنند. غربی ها که بمب اتم دارند باید به آنها اعتماد کنیم ، تولید ۹۹ درصد غنی سازی اورانیوم دارند باید به آنها اعتماد کنیم ! بمب اتم خطرناک است یا غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم؟ آنها بمب اتم دارند ما اعتراض نمی کنیم . هر چه که با اساس بمب اتم است مخالفیم . اجازه بدهید به نوع دیگر بیان کنم ، باید رویکرد خود را با ملت ایران عوض کنند . نگاه و ادبیاتی که در قبال مردم ایران است خوب نیست . ایران یک کشور کهن و تاریخ دار است و نوع صحبت با این کشور و ملت ایران توهین است . آنها جنایت کرده اند اما ایران جنایت نکرده است . ایران کشتار نکرده است . ما باید مدعی باشیم زیرا توهین آمیز رفتار می کنند . ما باید از حق خود استفاده کنیم.
 • تهدیدات رژیم صهیونیستی
 • اگر ما این تهدیدات را علیه اسراییل داشته باشیم واکنش غرب چگونه خواهد بود؟ آیا قوانین قابل تفسیر است؟ اگر نمی توان گفت که ریشه همه مشکلات دنیا همین نوع رویکرد است؟ ایران کشور ۷ هزار سال تمدن است . دولت ایران مبتنی بر حق است و کشور مونتاژی نیست.

اگر اسراییل حمله کند واکنش چیست؟

 • من می خواهم که مسایل را ریشه ای بحث کنیم و الا قدرت ایران معلوم است. ایران یک تاریخ است و قدرت های بزرگ زیادی در مقابل ایران زمین خورده اند. صهیونیست ها که هیچ به حساب نمی آیند. مردم ایران همیشه دشمنان خود را پشیمان کرده اند . صدام که مورد حمایت غرب بود و مصاحبه اش را نیمه تمام کرد و گفت که ادامه اش را در تهران برگزار خواهد کرد،‌الان کجاست؟ ایران کجاست؟ همه دنیا می دانند چه خواهد شد. در نتیجه باید مسایل را ریشه ای بررسی کنیم. چرا مردم غرب باید پای صهیونیست ها قربانی شوند.؟ چرا آنها تهدید می کنند یک شخصیت غربی واکنش نشان نمی دهد ؟ تحریم نمی شود؟ خیلی بد است.
 • مذاکره کردیم که اسراییل به ما حمله نکند؟ مساله جهان مساله هسته ای است یا مساله حمله آنها به ایران است و غرب نمی خواهد که اسراییل به ایران حمله کند. پس مشکل رژیم صهیونیستی است نه ایران. تهدید نکند مشکلی نیست و ما می توانیم بایکدیگر همکاری کنیم. ما از حمله اسراییل نمی ترسیم ملت ایران شناخته شده است و این تهدیدات را به حساب نمی آورند ولی این طوری نمی توان دنیا را اداره کرد و این روش اداره بدی است چرا پول مردم فرانسه و اروپا برای کمک به صهیونیست است که به ایران حمله کند. بگوئید که مردم فرانسه با مردم ایران چه خصومتی دارند. ما هر تلاشی را برای اصلاح امور و برقراری عدالت در جهان انجام می دهیم . ما با کسی دشمنی نداریم و در جستجوی دوستی هستیم.
 • ما به شدت از این حادثه [حوادث شهرک حواله سوریه] متاثریم و ببینید دو سال است که ملت های منطقه تحت فشار هستند . حق همه ملت هاست که آزاد باشند . انتخاب آزاد داشته باشند و اراده خود را پیاده کنند و استثنایی نیز وجود ندارد. همه مردم سوریه برای ما عزیزند. ما تقسیم بندی نداریم همه ملت ها برای ما عزیزند یک نفر هم کشته شود فاجعه بار است و به شدت متاسفیم. هر کس این جنایت را مرتکب شده محکوم است . با هر هدف و نیتی و امیدوارم این کمیته های حقیقت یاب در محل به حقایقی در این خصوص دست پیدا کنند و اصلاعات اشتباه و غلط کنار برود زیرا طرفین یکدیگر را متهم می کنند. عامل این جنایت باید شناخته و تنبیه شود اما یک مشکل عمده در منطقه داریم و آن مداخله بیگانگان است .

تروریست های خارجی مسوولند یا بشار اسد؟

 • من الان قضاوتی ندارم و کمیته حقیقت یاب باید بگوید ولی بعید می دانم که یک دولت ملت خود را بکشد. هیچ نتیجه ای برای هیچ دولتی ندارد و دولت چرا باید مردمش را بکشد . کشتاری که هیچ نفعی ندارد باید روشن شود و عامل باید تنبیه و مجازات شود. من استثنایی نکرده ام اما دولت های غربی دنبال بهره برداری از این حادثه هستند. آنها دنبال ضربه زدن به دولت بشار اسد هستند.
 • حوادث پس از انتخابات ۸۸
 • شما چند روز ایران بوده اید ؟ باید یک هفته در کشورمان بمانید و همه جا را ببینید. ایران کشوری دارای تاریخ کهن است و مردم ایران مردم آزادی هستند. آنها اظهار نظر می کنند و دولت هم کار خودش را انجام می دهد.

آیا تصاویرمنتشره از نداآقا سلطان، نشان از دیکتاتوری ندارد؟

 • از وقوع این حادثه متاسفیم و ملت ایران هم متاسف است هرکس شنید متاثر شد ولی این حادثه توسط افرادی بیرون از نیروهای انتظامی و امنیتی صورت گرفت. همانند اتفاقی که برای تخریب هوگو چاوز ایجاد کردند. این چیز تازه ای نیست که یک فرد توسط بیگانگان کشته می شود . خانم ندا آقا سلطان توسط بیگانگان کشته شد ، نیروهای خارجی او را کشتند. از دولت فرانسه نیز انتظار نداشتیم که اینگونه موضع گیری کند . این حوادث همه جای دنیا است. در حوادث اخیر فرانسه نیز آتش سوزی بود. درگیری بود .دعوا و خشونت بود.

احضار به مجلس
 

 • اکثر نمایندگان از دوستان و همکاران من هستند. انتخابات در ایران کاملا با غرب تفاوت دارد. در کشورمان ما حزب سیاسی نداریم که بگوییم این حزب شکست خورد.کسی با نام هوادار و مخالف دولت در انتخابات شرکت نمی کند ، بر اساس قانون اساسی از من سووال کردند و من هم به مجلس پاسخ دادم . ایا این چیز بدی است که به مجلس پاسخ دادم. آنها سووال کردند ماهم جواب دادیم چیز خاصی نبود البته رسانه ها اخبار زیادی را منتشر کردند.برای من یک امر عادی بود و همانند دیگر فعالیت های من بود.

رابطه رییس جمهور را با رهبر انقلاب
 

 • روابط تعریف شده است و نباید مسایلی را مطرح کنیم اما هیچکس شاهد و سندی ارایه نمی کند. من معمولا به این حرف ها توجه نمی کنم. آنها می خواهند از هیچ داستان بسازند. جایگاه رهبر تعریف شده و جایگاه رییس جمهور نیز تعریف شده است . هر هفته دو ساعت با ایشان دیدار دارم و مساله غیرعادی وجود ندارد.

مجری فرانس ۲۴ عنوان زور آزمایی را مدعی شد که رئیس جمهور در پاسخ گفت: منظور از زور آزمایی چیست؟ این تعاریف برای فضای قدرت است که در غرب وجود دارد . این ادبیات در ایران شناخته نمی شود و اصلا به نظر شما این سووال مهم است. مشکل دنیا در اطراف این سووالات است؟ من فکر می کنم که مشکلات بیشتر از اینهاست و باید در خصوص مدیریت جهان بحث کنیم و در همه جای دنیا مشکل هست مشکل اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی و فقر وجود دارد به فرانسه نگاه کنیم که فقر است.

فشار ناشی از تحریم غرب
 

 • در همه جای دنیا مشکل هست در فرانسه مشکل اقتصادی نیست ؟ مردم راحتند؟ تازه تحریم نشده اند مشکل دارند اگر تحریم می شد چه می شد؟ تحریم یک نشانه ای از این ریشه اداره جهان است. سیاست کنونی یک سیاست در راستای روزبهی مردم نیست دولت فرانسه نیازهای مردم خود را پاسخ داده است؟ ایران ، فرانسه همه جا مردم مشکل دارند سووال من این است که با این تحریم ها مشکل حل می شود؟امنیت می آید؟ حقوق بشر می آید یا نه ؟
 • اصلا مشکلات ناشی از این نوع مدیریت جهان است . آنهایی که دلسوز جامعه بشریت هستند باید این مشکلات را حل کنند . این نوع مدیریت بین ملت ها اختلاف می اندازد.
 • من احمدی نژاد همه مردم اروپا را دوست دارم و ناراحتم که مشکلات اقتصادی دارند و دوست دارم که کمک کنم ولی این مدیریت حاکم بر جهان اجازه نمی دهد اگر آنرادرست کنیم ملت ها بایکدیگر دوست می شوند و مشکلات حل خواهد شد.

/۲۷۲۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ