احیای دوباره کافه‌کتاب‌ها در تهران

سال ۹۱ است و در فاصله کوتاهی خبرهایی از راه‌اندازی دوباره این کافه‌کتاب‌ها به گوش می‌رسد. گویا مسئولان دست از عناد با این مکان‌های مفرح فرهنگی برداشته‌اند.

گروه فرهنگ و هنر- پاییز ۸۶ بود که اخطاریه‌هایی در راستای تعطیلی کافه‌کتاب‌های فعال در شهر تهران صادر شد. اخطاریه‌ای جدی که در آن به کافه‌کتاب‌های فعال در تهران دستور داده شده بود که طی ۷۲ ساعت آینده نسبت به تخلیه محل فعالیت خود اقدام کنند. مسئول مستقیم ارسال این اخطاریه‌ها، یعنی اداره اماکن عمومی پایتخت، در اخطاریه‌های جداگانه‌ای به کافه کتاب‌های «نشر ثالث»، «شهر کتاب ونک»، «کتاب روشن» و «بدرقه جاویدان» و با بهانه قراردادن تداخل صنفی در مراکز مزبور، حکم تخلیه داده بود.
البته پیش از آن هم مانند همیشه قربانی اول برخوردهای این چنینی با نهادهای فرهنگی، نشرچشمه و کافه‌کتاب پرطرفدارش بود. کافه‌کتاب چشمه هم دقیقا به همان بهانه تداخل صنفی تعطیل شد؛ حال آنکه گویا مشکل فراتر از چیزی بود که در اخطاریه ذکر شده بود؛ چراکه دقیقا در همان زمان، کافه کتاب «سرای اهل قلم» وابسته به وزارت ارشاد که چند هفته‌ای از فعالیتش می‌گذشت، بدون مشکل به فعالیتش ادامه می‌داد.
   
کافه‌کتاب‌ها؛ پاتوق‌های مهم فرهنگی
سیاست تعطیلی کافه‌کتاب‌ها هر چه بود، بسیار بی‌دقت تدوین و اجرا شد؛ چراکه وجود کافه‌کتاب در هر کتابفروشی، باعث رفت‌وآمد اهالی فرهنگ به محل‌های عرضه کتاب می‌شد و همین حداقل می‌تواند باعث آشنایی مردم با آخرین کتاب‌ها و در جریان قرارگرفتن آن‌ها از تازه‌های کتاب باشد. در تمام دنیا نیز کافه‌کتاب‌ها به عنوان عرف فرهنگی پذیرفته و به رسمیت شناخته شده‌اند. در تمام کشورهای دنیا محلی برای دور هم جمع‌شدن هنرمندان، نویسندگان و اهالی فرهنگ و ادب وجود دارد که به طور سنتی پایگاه و خاستگاه بسیاری از اندیشه‌ها بوده و حتی زمینه‌ساز پیدایش مکتب‌ها و سبک‌های جدید ادبی و هنری شده‌اند.

احیای کافه‌کتاب‌ها پس از پنج سال
اگرچه در زمان تعطیلی سریالی کافه کتاب‌ها از سال ۸۶ به بعد عده‌ای از نویسندگان و فعالان فرهنگی، با شعار «تجدید نظر کنید» خواهان مشخص‌شدن دقیق علت این تعطیلی‌ها شدند و با برشمردن دلایلی، وجود کافه کتاب‌ها را دارای توجیهی فرهنگی خواندند، اما تا پنج سال‌ پس از آن پاسخی به اعتراض‌ها داده نشد؛ اینک سال ۹۱ است و در فاصله کوتاهی، خبرهایی از راه‌اندازی دوباره این کافه‌کتاب‌ها به گوش می‌رسد. گویا مسئولان دست از عناد با این مکان‌های مفرح فرهنگی برداشته‌اند. پس از راه‌اندازی دوباره «کافه‌کتاب ثالث»، چند ماه پیش «کافه‌کتاب لاله‌زار» افتتاح شد که البته به روایت مهندس مدیریان مجری طرح کافه‌کتاب، در آن علاوه بر ارائه‌ امکانات رفاهی و پذیرایی، امکانات سمعی و بصری، کتاب و کتاب‌فروشی، غرفه‌های صنایع دستی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، برگزاری سمینار و کنفرانس، نمایش فیلم  و رونمایی از کتاب وجود دارد. نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان نیز می‌توانند از این امکانات استفاده کنند و آثار خود را در معرض بازدید مشتریان کافه کتاب بگذارند.

امروز نیز خبری شادکننده به نقل از سید وحید نخلی، معاون بازرگانی موسسه انتشارات امیرکبیر، به رسانه‌ها ارسال شد که به زودی «کافه‌کتاب امیرکبیر» فعالیت خود را آغاز می کند؛ «پاتوقی با طعم کتاب که به قولی مسیر خاطرات کتابخوانان تهرانی از خیابان انقلاب و کتابفروشی‌های آن را سمت و سوی تازه‌ای می‌دهد، فروشگاهی که در آن منوی ویژه انتخاب و خوانش کتاب برای مشتریان طراحی شده و برای نخستین‌بار در دو بخش مجزا برای مخاطبان بزرگسال و کودک ساماندهی و ایجاد شده است.» پاتوقی فرهنگی که با وجود اعلام افتتاح رسمی‌ آن در روزهای پایانی شهریورماه، چند وقتی است به صورت نیمه‌رسمی آغاز به کار کرده است.


پایگاه خبری رسانه قانون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *