اختصاص سهمیه ویژه بنزین نوروز؛ شاید وقتی دیگر

۰۳م اسفند ،

تولید روزانه بنزین در کشور در حالی در خوشبینانه ‌ترین حالت به ۶۳ میلیون لیتر می‌رسد که مصرف در ایام نوروز از مرز ۷۰ میلیون لیتر می‌گذرد و با این حساب تخصیص سهمیه نوروزی بنزین بیش از پیش به محاق تردید می‌رود.

 هم اکنون ۹ پالایشگاه موجود در کشور روزانه حدود ۵۵ تا ۵۷ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می کنند که این میزان تولید بنزین با حجم مصرف متناسب نیست.
نگاهی به آمارهای ارائه شده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نشان می‌دهد مصرف بنزین در ماه های گرم سال و به خصوص تعطیلات تابستان و نوروز به شدت بالا می رود به طوری که در نوروز سال ۹۱ شاهد مصرف روزانه ۷۲ میلیون لیتر در روز بودیم، اما با سرد شدن هوا مصرف کاهش یافت به طوری که در روزهای اخیر حجم مصرف به ۶۱ میلیون لیتر در روز نیز رسیده است.
این میزان مصرف در حالی رقم می‌خورد که باید آمار ورود سالانه بیش از یک میلیون دستگاه خودرو تازه به بازار داخلی کشور را نیز محاسبه کرد،براین اساس حجم مصرف بنزین در داخل کشور سالانه رو به افزایش است.
آمارهای تولید بنزین در کشور و مصرف حاکی است حجم تولید بنزین پالایشگاه‌ها هرگز کفاف میزان مصرف را نمی دهد، از این رو بعضی از مجتمع های پتروشیمی وارد چرخه تولید بنزین وارد شده‌اند و روزانه ۸ تا ۱۰ میلیون لیتر بنزین سوپر را که برای اکتان افزایی به کار می رود تحویل مجتمع های پالایشی می دهند.
در قبل به جای آنکه این بنزین سوپر به مجتمع های پالایشی داده شود، ماده ای به نام MTBE به بنزین اضافه می شد که افزایش اکتان داشته باشد، اما به سبب آنکه افزودن این ماده خطرات و آلودگی را در پیش داشت این کار متوقف شد.
با این شرایط باید گفت دولت برای آنکه بتواند بنزین مورد نیاز ایام نوروز را فراهم کند باید از ماه های سرد سال یعنی در زمانی که حجم مصرف پایین است کار ذخیره سازی بنزین را آغاز کند تا بتواند جوابگوی حجم بالای تقاضا در تعطیلات نوروز باشد که خوشبختانه هم اکنون این کار در حال انجام است و شرکت ملی پخش فراورده های نفتی درحال ذخیره کردن بنزین برای ایام نوروز است.
با این شرایط بسیار دور از ذهن است که دولت برای تعطیلات نوروز بتواند علاوه بر تامین نیاز ایام تعطیل، سهمیه ویژه ای را نیز در نظر بگیرد، کما اینکه این سهمیه ویژه برای مدت ۳ سال است که تعلق نگرفته است.
از طرف دیگر باید خاطرنشان کرد دولت ۷ پروژه پالایشی تازه در حال احداث دارد که به نقل از مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی بعضی از این پروژه های پالایشی مانند پالایشگاه ستاره خلیج فارس در خرداد ماه سال آینده راه اندازی می شوند.
باید گفت با ورود این پالایشگاه ها که گفته می گردد تا پایان برنامه پنجم توسعه به مدار تولید متصل می شوند، حجم تولید بنزین در کشور به ۱۰۰ میلیون لیتر می رسد که این حجم تولید می تواند ایران را برای مدتی به عنوان صادر کننده بنزین نیز مطرح کند و چه بسا امکان تخصیص سهمیه‌های ویژه مانند سهمیه نوروزی را نیز فراهم آورد.
۳۹۳۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ