اختلاف جدید شورای رقابت و وزارت صنعت در قیمت‌گذاری

گردآوری توسط گروه خودرو ممتازنیوز

اختلاف جدید شورای رقابت و وزارت صنعت در قیمت‌گذاری

ممتازنیوز: این روزها اختلاف نظر شورای رقابت و وزارت صنعت درباره ارز مورد محاسبه قیمت گذاری خودرو و ابهامات اطلاعات عملکرد خودروسازان به موضوعی جدید تبدیل شده است که بر بلاتکلیفی قیمت گذاری خودرو افزوده است.

به گزارش «پرشین خوودرو»، طی ماه‌های اخیر که موضوع تجدید نظر در تعیین دستور العمل قیمت گذاری خودرو مطرح و در نهایت شورای رقابت با آن موافقت نمود خودروسازان تلاش زیادی بر تغییر قیمت‌ها برای جبران ضرر وزیان خود نموده‌اند. در همین مسیر شورای رقابت لازمه اتخاذ تصمیم نهایی این موضوع را موکول به ارائه عملکرد شفاف و روشن خودروسازان کرد.
بلاتکلیفی مستمر قیمت گذاری خودرو و امید خریداران در کاهش قیمت با تغییر دستور العمل قیمت گذاری خودرو در نهایت با اظهارات وزیر صنعت مبنی بر اینکه خودرو ارزان نخواهد شد تبدیل به یأس گردید. البته وزیر صنعت از حضور خود در جلسات شورای رقابت برای تعیین تکلیف قیمت گذاری خودرو نیز خبر داده بود که این اتفاق بنا به دلیلی هنوز محقق نشده است.
در مجموع پژویان رئیس شورای رقابت در آخرین جلسه شورا که دوهفته گذشته برگزار شده بود تعیین دستور العمل دقیمت گذاری خودرو براساس ارز مبادله ای را منتفی اعلام کرد و اظهار داشت: خودروسازان نه تنها از ارز مبادله ای بلکه از ارز آزاد نیز برای تأمین مواد اولیه خود استفاده نمی کنند که برهمین اساس تغییر دستور العمل لزومی نداشته و روال گذشته در قیمت گذاری خودرو انجام خواهد شد.
همین اظهارات باعث شد تا خودروسازان در واکنش به منتفی شدن تعیین دستور العمل قیمت گذاری خودرو براساس ارز آزاد با اعلام اینکه در طی این سال‌ها نه تنها از ارز مبادله‌ای و مرجع استفاده نکرده‌اند بلکه بیش از ۹۰ درصد فعالیت های خود را با استفاده از ارز آزاد انجام می‌دهند اصرار بر تغییر دستور العمل قیمت گذاری خود و یا پرداخت منابعی برای رفع ضررهای خود داشتند.
دبیر انجمن خودروسازان در همین ارتباط با اشاره به اینکه اطلاعات ارسالی خودروسازان به وزارت صنعت و شورای رقابت ارائه شده است، افزود: به اعتقاد بنده وزارت صنعت باید این هفته تکلیف نوع ارز( آزاد یا مبادله ای ) مورد استفاده خودروسازان را در فرمول دستور العمل قیمت گذاری خودرو مشخص نماید.
حال با پایان رسیدن هفته مورد اشاره نعمت بخش هنوز وزارت صنعت تکلیف ارز خودروسازان را مشخص ننموده و همچنان شورای رقابت به استناد اطلاعات ارسالی وزارت صنعت و خودروسازان مدعی است که دستور العمل قیمت گذاری تغییر نکرده و همانند روال سابق باید قیمت گذاری ها انجام شود.
البته صالحی نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت نیز در واکنش به اظهارات پژویان معتقد است خودروسازان اطلاعات کامل فعالیت و نوع ارز مورد استفاده خود را به شورای رقابت ارسال نموده اند البته این اطلاعات در هر مقطع متفاوت بوده و شورا با کار کارشناسی دقیق در نهایت دستور العمل قیمت گذاری خودرو را تعیین خواهد نمود.
وی اضافه کرد: از یک ماه پیش ارز متقاضی مبنای ارز مورد استفاده خودروسازان در تأمین مواد اولیه و ملزومات تولید قرار گرفته است بر همین اساس خودروسازان پس از ثبت سفارش از طریق صرافی یا هر روش مجاز با نرخ روز ارز مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند که این نکته نیز در تعیین دستور العمل قیمت گذاری مد نظر قرار می‌گیرد.
اظهارات صالحی نیا در حالی مطرح می‌شود که پژویان رئیس شورای رقابت در آخرین جلسه خود با اعلام اینکه نخستین درخواست شورا از وزارت صنعت شفاف‌سازی اطلاعات ارسالی است اعلام کرد، در حال حاضر هست اطلاعاتی که هنوز به صورت شفاف در اختیار شورای رقابت قرار ندارد.
البته رئیس شورای رقابت ضمن اشاره به اینکه تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو بر اساس ارز مبادله‌ای بسیار معقول است، گفت: براساس مطالعات انجام شده و گزارشات دریافتی در سال ۹۱ نه تنها خودروسازان ارز مبادله‌ای بلکه در برخی از موارد اقدام به دریافت ارز مرجع نیز استفاده کرده اند در نتیجه شورا تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو بر اساس ارز مبادله‌ای را تغییر نداده و روال گذشته انجام خواهد شد.
معاون امور صنایع وزیر صنعت در همین رابطه، اظهارداشت: بنده چنین چیزی را نشنیده ام . شورای رقابت براساس اطلاعات ارسالی خودروسازان دستور العمل قیمت گذاری خودرو را تعیین خواهد نمود به نحوی که تعیین دستور العمل قیمت گذاری خودرو براساس ارز آزاد هنوز منتفی نشده است.
به گزارش تسنیم، اختلاف نظر شورای رقابت با وزارت صنعت در مبنای ارز محاسبه در تعیین دستور العمل قیمت‌گذاری خودرو و ابهامات اطلاعات ارسالی خودروسازان به شورای رقابت این روزها موضوع جدیدی در قیمت خودرو محسوب می‌شود که همچنان با تعلل مسئولین بازار خرید و فروش خودرو را با رکود روبه رو ساخته و خبری از ثبات قیمت‌ها به گوش نمی رسد.


پرشین خودرو |
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *