اخوان از درآمد ۴۰۰۰ میلیارد تومانی ICT برائ کشور خبرداد

۱۹م اسفند ،

 

همزمان با اولین سالگرد تاسیس شورای عالی فضای مجازی، دبیر این شورا به ارائه توضیحاتی دربارهٔ دستاوردهای یک ساله این شورا پرداخت و با تشریح برنامه‌های آتی شورا این گونه عنوان کرد که در حال حاضر در حوزه فن‌آوری اطلاعات حدود چهار هزار میلیارد تومان درآمدزایی برائ کشور وجود دارد.
 
مهدی اخوان بهابادی در توضیح بیشتر دراین باره اظهار کرد: طی یک سال قبل اصل عملکرد شورای عالی فضای مجازی تمرکز بر روی ایجاد ساختارها و تشکل‌ها بوده و در کنار این موارد بر رصد فضای مجازی کشور نیز تمرکز لازم صورت گرفته تا ارزیابی شود که در این بخش در چه وضعیتی قرار داریم.
 
وی در عین حال عنوان کرد: براساس شناخت کامل و همه جانبه‌ای که از این بررسی‌ها به دست آمد و تحقیقات مفصلی که صورت گرفت در نهایت هفت طرح به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسید تا در دستور کار قرار گیرند.
 
اخوان بهابادی به ارتقای امنیت و توان دفاع سایبری کشور، ارتقای زیرساخت‌های فضای مجازی کشور، ارتقای خدمات فضای مجازی کشور (به عنوان مثال مواردی مانند موتور جست‌وجوی بومی، ایمیل بومی، انواع شبکه‌های اجتماعی و …)، ارتقای تولید محتوای فضای مجازی (از جمله تولید بازی‌های رایانه‌ای برخط و صوت و تصویر) به عنوان چهار مورد از طرح‌های تصویب شده اشاره کرد.
 
وی از طرح تنظیم مقررات و ضوابط فضای مجازی، پژوهش، مطالعات راهبردی و فرهنگ‌سازی در فضای مجازی و همچنین توسعه فعالیت‌های برون مرزی در حوزه فضای مجازی به عنوان دیگر طرح‌های تصویب شده این شورا نام برد.
 
رییس مرکز ملی فضای مجازی در ادامه صحبت‌های خود یادآور شد: اکنون پس از گذشت یک سال از تشکیل شورا، تصویری از مجموعه فعالیت‌هایی که می‌توان انجام داد و باید انجام داد به دست آمده است و از این پس ما در انتظار اقدامات و همکاری‌های دولت و مجلس هستیم تا انشا‌ء الله با اختصاص بودجه مناسب در سال ۹۲ شاهد افتتاح طرح‌های مختلف باشیم.
 
اما اخوان در ادامه در پاسخ به این سوال که گویا برائ شورای عالی فضای مجازی سهمی یک میلیارد تومانی در بودجه ۹۲ دیده شده و بعضی صحبت‌ها حکایت از عدم کفایت این بودجه برائ این شورا دارد، این گونه اظهار کرد که به هر حال در لایحه بودجه دولت عددی در نظر گرفته شده که پیشنهاد دولت برائ اختصاص بودجه به این بخش بوده است. اما به نظر می‌رسد که این رقم برائ فعالیت‌های این شورا کافی نیست.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه در پاسخ به این سوال ایسنا که پیش از این بارها تاکید شده است که شورای عالی فضای مجازی قصد ورود به مسائل اجرایی را ندارد در چنین شرایطی آیا اختصاص بودجه‌ای بالاتر از این رقم برائ این شورا ضرورتی خواهد داشت توضیح داد: شورای عالی فضای مجازی منعی برائ ورود به مسائل اجرایی ندارد اما با این وجود ما تلاشمان بر این است که به این مباحث ورود نکنیم.
 
او ادامه داد: اما در مورد بودجه برائ اجرای طرح‌های این شورا رقمی لازم خواهد بود که عملا این رقم به سازمان‌های کشور و حتی بخش خصوصی هم تعلق خواهد گرفت و در قالب حمایت از بخش خصوصی بودجه‌ای در اختیار این بخش‌ها قرار خواهد گرفت که البته همان طور که گفتم بخشی از این بودجه نیز برائ اجرای هفت طرح مدنظر شورا استفاده خواهد شد.
 
وی در عین حال یادآور شد: در حوزه فن‌آوری اطلاعات کشور با فعالیت‌های جانبی سالانه حدود چهار هزار میلیارد تومان درآمدزایی برائ کشور وجود دارد که می‌توان از این درآمد بخشی را برائ همین حوزه اختصاص داد که متاسفانه در حال حاضر این اتفاق در کشور نمی‌افتد.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ