ادامه تخریب آثار اسلامی و تاریخی در مکه و مدینه توسط رژیم سعودی+تصاویر

۰۹م اسفند ،

رژیم سعودی همچنان به بهانه توسعه حرم مکی و مسجد نبوی به تخریب و نابودی آثار تاریخی و برجای مانده از دوره اسلامی ادامه می‌دهد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، به نقل از شبکه المنار، مدتی است کە رژیم سعودی به بهانه توسعه حرم مکی اقدام به تخریب بعضی آثار تاریخی و اسلامی کرده است کە با اعتراض‌های بسیاری در جهان اسلام مواجه شده است.

آثار عثمانی کە هم اکنون توسط رژیم سعودی در مسجد الحرام در معرض تخریب قرار دارد، از جمله آثار عثمانی قدیمی مسجد الحرام در مکه مکرمه است کە هم اکنون بین طرف‌هایی کە خواهان حفظ آثار تاریخی شهر می باشند و رژیم سعودی کە مدعی است، به خاطر توسعه و گسترش حرم و اماکن عبادی باید تخریب شود، برسر آن بحث و جدل‌های بسیاری در جریان است.

این اثر عثمانی کە تاریخ آن به قرن هفدهم میلادی باز می‌گردد، یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده مسجد الحرام است کە به خاطر عملیات توسعه‌ای کە این مسجد به بهانه افزایش شمار نمازگزاران شاهد آن خواهد بود، قرار است، تخریب شود.

«عرفان العلوی»، رئیس موسسه میراث اسلامی کە برائ حفظ و حمایت از اماکن و مناطق تاریخی در عربستان فعالیت می‌کند، در این خصوص مسئولان سعودی را به «تخریب فرهنگی» شهر متهم می کند می‌افزاید: بخش بزرگ و مهمی از بافت و ساختار معماری مکه مکرمه و شهر هم اکنون به خاطر عملیات توسعه و نگهداری و محافظت آسیب دیده و از بین می‌رود.

العلوی کە یک مورخ عربستانی مقیم لندن است، تاکید کرد کە راه حل بهتری برائ تعامل با این موضوع وجود دارد و افزود: «من مخالف توسعه مسجد الحرام نیستم، اما می‌توانند این اقدام را بدون تخریب آثار تاریخی و اسلامی آنجا انجام دهند، اما آشکار است کە مسئولان سعودی به این جنبه از کار اصلا توجه ندارند».

العلوی گفت: «تهدیداتی کە مساجد تاریخی و اسلامی با آن مواجه است، به قضیه تخریب و نابودی مناطق تاریخی عربستان سعودی افزوده می‌شود».

از سوی دیگر «محمد جمعه»، مدیر مسئول اجرای طرح توسعه حرم گروه پیمانکاری این خصوص گفت کە هدف از طرح تازه توسعه حرم فراهم کردن فضا و مکانی بیشتر برائ حرم است تا مانع ازدحام جمعیت نمازگزار و حجاج شود.

اما مقامات ترک از این اقدام رژیم سعودی و از بین بردن این آثار ابراز نگرانی و تاکید کرده‌اند کە وزارت خارجه ترکیه دستور داده شده کە از سال ۲۰۱۰ پیگیر این امر باشند و در این خصوص با مقامات سعودی گفت‌وگو کنند.

اداره موزه‌ها و مراکز فرهنگی ترکیه در بیانیه‌ای کە آن را در اختیار سی‌ ان ان قرار داد، اعلام کرد: محافظت از آن آثار کە یادآور وضعیت دولت عثمانی در آن دوره است، بسیار مهم می‌باشد.

شبکه سی ان ان در این خصوص تلاش کرد، با وزارت امور اسلامی عربستان سعودی و شماری از مسئولان سعودی از جمله امیر منطقه مکه و شهردار این شهر و سفارت عربستان سعودی در لندن تماس بگیرد، اما هیچ یک حاضر به گفت‌وگو با این شبکه نشدند.

این اولین باری نیست کە مقامات سعودی و ترک به سبب تخریب و از بین بردن بناها و آثاری کە به دوره عثمانی باز می‌گردند و ترکیه آن را بخشی از همکاری فرهنگی تاریخی به شمار می‌آورد، رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند.

در سال ۲۰۰۲ میلادی آنکارا خشم خود از تخریب قلعه عثمانی «الاجیاد» (نسل‌ها) را ابراز کرد کە روی تپه‌ای مشرف بر مکه در قرن هجدهم میلادی بنا شده بود. اما در عمل هم این قلعه و هم این تپه نابود شدند تا مساحت بیشتری را برائ برج‌های سر به فلک کشیده‌ای فراهم کند کە امروز پیرامون حرم مکی را فراگرفته است و «استمیهان تالای»، وزیر فرهنگ ترکیه را در آن زمان واداشت کە این اقدام عربستان سعودی را اقدامی «وحشیانه و بربری» توصیف کند.

طی ده سال قبل شکل و ساختار مکه تا حدود بسیار بسیاری تغییر کرده است. منطقه اطراف مسجد الحرام مملو از بناها و ساختمان‌های تازه و مدرن شده است و شاید بارزترین آنها «برج ساعت مکه» باشد کە در واقع هتلی ۱۲۰ طبقه و شبیه برج ساعت «بیگ بن» لندن در انگلیس است.

برخی از گروه‌های سلفی مانند «انصار السنه المحمدیه» (پیروان سنت محمدی) در مصر موافق این عملیات توسعه می باشند. «احمد یوسف»، دبیرکل این جماعت در این خصوص می‌گوید: ما اماکن یا اشخاص را تقدیس نمی‌کنیم. فرد مسلمان آن چیزی را بر زبان می‌آورد کە در قرآن و سنت ذکر آن رفته است و مکانی مقدس‌تر از کعبه وجود ندارد، به همین سبب اگر سعودی‌ها تصمیم به توسعه مسجد گرفته‌اند، به این معناست کە آنها بیش از آن آثار به اسلام و مسلمانان توجه دارند و اهمیت می‌دهند.

اندیشکده امور خلیج فارس کە مقر آن در آمریکاست، پیش بینی کرده است کە ۹۵ درصد از بناهایی کە تاریخ آن به صدها سال قبل باز می‌گردد، طی دو دهه قبل توسط مقامات سعودی تخریب و نابود شده‌اند. در حالی‌که مسئول سعودی می‌گویند کە این تغییرات بخشی از طرح نو سازی شهر و برائ خدمت حجاج است.

همانگونه کە در مکه مکرمه در حال اجراست، مقامات سعودی قصد توسعه و گسترش مدینه منوره، به ویژه مسجد نبوی را دارند کە در آن پیکر پیامبر (ص) به خاک سپرده شده است.

در سال ۱۹۲۵ مقامات وقت سعودی اقدام به تخریب تمام ضریح‌های مقبره بقیع کردند کە در آن شماری از ائمه (علیهم السلام) و همسران پیامبر و فرزندانش و اصحابش به خاک سپرده شده‌اند. همچنین آنان خانه‌ای را کە روزگاری از آن حضرت «خدیجه»، همسر پیامبر (ص) بود را امروز به بخشی از حمام عمومی حجاج تبدیل کرده‌اند و مکانی کە گفته شده پیامبر (ص) در آن دیده به جهان گشوده‌اند، پیش از آنکه تبدیل به کتابخانه شود، به بازار خرید و فروش دام تبدیل کردند.


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *