ارائه شیوه نوین سلول درمانی برائ درمان سرطان خون

۱فروردین ،
ممتاز نیوز : دانشمندان با استفاده از سلول درمانی به شیوه نوینی برائ درمان سرطان خون حاد دست یافتند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از مهر ؛ درمانی که می تواند به طور ژنتیکی سلول های سیستم ایمنی بیمار را برائ مبارزه با سرطان تغییر دهد، برائ اولین بار، سبب بهبودی بیماران بزرگسال مبتلا به سرطان خون حاد شد، بیماری که معمولا کشنده است.

در یک بیمار که وضعیت وخیمی داشت تمامی نشانه های سرطان خون طی هشت روز از بین رفت.دکتر رنیر برنجنز از مرکز سرطان مموریال اسلوان – کترینگ آمریکا و مجری این تحقیقات گفت: ما به این شیوه امیدوار بودیم اما نمی توانستیم سرعت و عمق این واکنش را پیش بینی کنیم. این درمان تجربی بود و تنها بر روی تعداد اندکی از بیماران آزمایش شد و البته بر روی همه آنها نیز موثر واقع نشد.

اما کارشناسان این شیوه را یک راهبرد بسیار امیدوارانه برائ انواع بدخیمی ها از جمله سرطان خون و دیگر تومورها در اندامهایی مانند غده پروستات می دانند. این درمان مشابه درمانی است که حدود یک سال پیش،دختر هفت ساله ای را از مرگ به زندگی بازگرداند و موفقیت چشمگیری در چندین بزرگسال مبتلا به سرطان خون مزمن ایجاد کرد که شیمی درمانی در آنها شکست خورده بود. این درمان که این کودک و آن بزرگسالان را درمان کرد در دانشگاه پنسیلوانیا و  تحقیقات مرتبط آن در موسسه ملی سرطان انجام شده بود.

اما این راهبرد تازه سلول درمانی پیش از این در بزرگسالان مبتلا به لوکمی لمفوبلاستیک حاد آزمایش نشده بود.

این بدترین نوع سرطان خون در بزرگسالان است که میزان درمان آن در بزرگسالان فقط ۴۰ درصد است این درحالی است ۸۰ تا ۹۰ درصد کودکان مبتلا به این سرطان درمان می شوند. این یک بیماری رایج نیست. هر سال در آمریکا حدود دو هزار و ۲۰۰ فرد بالای ۲۰ سال و سه هزار و ۶۰۰ فرد کمتر از ۲۰ سال به این بیماری مبتلا می شوند.

اگرچه تعداد بزرگسالان مبتلا به این بیماری کمتر اما مرگ و میر آنها بیشتر است؛ هر ساله حدود هزار و ۱۷۰ بیمار بالای ۲۰ سال و ۲۷۰ بیمار کمتر از ۲۰ سال جان خود را بر اثر این بیماری از دست می دهند.

در این شیوه درمانی از پنج فرد تحت درمان سه نفر برائ پنج تا ۲۴ ماه بهبود یافتند. دو نفر دیگر جان خود را از دست دادند یکی در حال بهبودی بود اما بر اثر ایجاد لخته خونی در گذشت و دیگر نیز دچار عود بیماری شد.

آنهایی که از این بیماری نجات یافتند تحت پیوند مغز استخوان قرار گرفته بودند؛اما خطر عود بیماری برائ آنها هنوز وجود دارد.

منبع:ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ