ارائه طرح تکمیلی مرکز مبادلات ارزی

خبرگزاری فارس: ارائه طرح تکمیلی مرکز مبادلات ارزی به وزیر اقتصاد/ حذف دلالان با کنترل بازار

بینا- یک کارشناس و فعال بازار ارز با بیان اینکه طرح اتاق معاملات ارزی مناسب است، گفت: باید سایر حلقه‌های تکمیلی این طرح اجرایی شود که جزئیات کامل آن به وزیر اقتصاد ارائه شده است.

به گزارش بینا، حمید رسولی‌زاده با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی اقدام مناسبی برای کنترل بازار ارز است، به فارس اظهار داشت: این مرکز باید زودتر راه‌اندازی می‌شد اما باید این نکته را مطرح کرد که باید فعالیت این مرکز بسیار گسترده‌تر باشد.

وی افزود: طرحی در این باره تدوین کرده‌ایم که جزئیات کامل آن به صورت مکتوب به وزیر اقتصاد ارائه شده و در این طرح باید جزئیات دیگری دیده و طرح تکمیل شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: نقطه کلیدی موفقیت این طرح گستردگی آن و پوشش نیاز واقعی متقاضیان ارز است که این قابل تحقق است؛ البته به عنوان نقطه شروع اقدام مناسبی است اما به نظر می‌رسد طرح هنوز به مرحله تکامل نرسیده و اقداماتی در جهت تکامل آن باید انجام شود.

وی در پاسخ به این سؤال که نقاط ضعف این طرح چیست، گفت: با توجه به اینکه این طرح هنوز کاملاً اجریی نشده مقرر شد که رسانه‌ای نشود و در صورت اجرای آن و نمایان شدن اثرات آن می‌توان در خصوص این طرح صحبت کرد.

رسولی‌زاده با بیان اینکه حدود یک سال کار کارشناسی بر روی آن صورت گرفته گفت: طرحی که هم‌اکنون در حال اجراست، حلقه‌ای از یک مجموعه است که باید سایر حلقه‌ها در کنار آن قرار داده شود.

وی در پاسخ به این سوال که علت افزایش قیمت ارز در بازار چیست؟ اظهار داشت: همواره دو طیف متقاضی واقعی ارز و دلال در بازار وجود دارد اما دلال زمانی می‌تواند فعالیت کند که تقاضا در بازار پوشش داد؛ اگر بتوانیم در این طرح مصرف‌کننده واقعی ارز را از دلال تفکیک کرده و نیاز ارز پاسخ داده شود، دلال خود به خود حذف خواهد شد.

این فعال بازار ارز، گفت: در حال حاضر نمی‌توان گفت که قیمت غیر واقعی است زیرا روش‌ باید اصلاح شود و به نیاز متقاضی واقعی پاسخ داده شود که با این اقدام دلالان قدرت مانور نخواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه طرح راه‌اندازی اتاق معاملات ارزی خوب است، گفت: در صورتی که حلقه‌های دیگر این طرح اجرایی نشود در عمل به اهداف خود نخواهد رسید و تنها شروع خوبی داشته است.

رسولی‌نژاد گفت: طرح تکمیلی که به وزیر اقتصاد ارائه شده گستره فعالیت این مرکز و تاثیرگذاری آن را افزایش خواهد داد و موجب کنترل قمت در بازار خواهد شد.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ