اربعین؛ چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیهما السلام

۱۴م دیماه ،

اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیهما السلام گفته می گردد کە مصادف با روز بیستم ماه صفر است.

به گزارش گروه ویژه نامه ماه محرم باشگاه خبرنگاران، در فرهنگ عاشورا ، اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیهما السلام گفته می گردد کە مصادف با روز بیستم ماه صفر است . از سنتهای مردمی ، گرامیداشت چهلم مردگان است کە ، به یاد عزیزِ فوت شده خویش ، خیرات و صدقات می دهند و مجلس یاد بود برپا می کنند . در روز بیستم صفر نیز ، شیعیان ، عظیمترین مراسم سوگواری را در کشورها و شهرهای مختلف به یاد عاشورای حسینی برپا می کنند و همراه با دسته های سینه زنی و عزاداری به تعظیم شعائر دینی می پردازند . در شهر کربلا ، اربعین حسینی عظمت و شکوه خاصی دارد و دسته های عزادار ، مراسمی پرشور برپا می کنند .
 
در اولین اربعین شهادت امام حسین (ع) ، جابربن عبدالله انصاری و عطیه عوفی موفق به زیارت تربت و قبر سیدالشهداء شدند . بنابه بعضی نقلها ، در همان اربعین ، کاروان اسرای اهل بیت علیهم السلام در بازگشت از شام و سر راه مدینه ، از کربلا گذشتند و با جابر دیدار کردند . البته بعضی از مورخان هم آن را نفی کرده و نپذیرفته اند . از جمله مرحوم محدث قمی در « منتهی الامال » دلایلی ذکر می کند کە دیدار اهل بیت از کربلا در اربعین اول نبوده است . (۶۴) بعضی از علما نیز در این باره تحقیق مبسوط و مستقلی انجام داده اند کە انتشار یافته است . (۶۵) به هر حال ، تکریم این روز و احیاءی خاطره غم بار عاشورا ، رمز تداوم شور عاشورایی در زمانهای بعد بوده است .

در تاریخ انقلاب اسلامی ایران نیز ، سنت احیاءی اربعین تأثیر مهمی در شور گستری در شهرها داشت و در چهلم شهدای اتفاق قم ( قیام مردم در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۵۶ ش ) مردم مسلمانِ تبریز قیام کردند و شهید دادند . در اربعین شهدای تبریز ، مردم شهرهای دیگر مجلس یادبود گرفته ، تظاهرات کردند و همین گونه اربعینها به هم وصل شد و سراسر ایران به نهضت پیوست ، تا آنکه انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ ش به پیروزی رسید . این به برکت الهام گیری از فرهنگ شهادت و ایثار خون بود کە ملت قهرمان ایران ، از عاشورا گرفته بود . « اربعین » ، تداوم « عاشورا » بود و « ذِکر » ، رسالتِ بازماندگان پس از « خون » و « شهادت » .
 

به یاد کربلا دلها غمین است
 
دلا خون گریه کن چون اربعین است
 
پیام خون ، خطاب آتشین است
 
بقای دین ، رهین اربعین است
 
که تاریخ پر از خون و شهادت
 
سراسر اربعین در اربعین است
 
بسوز ای دل کە امروز اربعین است
 
عزای پور ختم المرسلین است
 
مرام شیعه در خون ریشه دارد
 
نگهبانی ز خط خون چنین است

_________________________________________________________________________________________________

– « اربعین در فرهنگ اسلامی » ، سید رضا تقوی ، انتشار یافتنات سازمان تبلیغات اسلامی .۶۴ – منتهی الا مال ، ج ۱ ، حوادث بازگشت اسرا .۶۵ – تحقیقی دربارهٔ اولین اربعین حضرت سیدالشهداء ، شهید قاضی طباطبایی .

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *