ارتباط آلودگی ترافیکی و دیابت نوع ۲ در کودکان

۲۱اردیبهشت،

ارتباط آلودگی ترافیکی و دیابت نوع ۲ در کودکان

عصرخودرو: نتایج یک تحقیق نشان می دهد که قرارگیری در معرض دودهای ترافیکی می تواند کودکان را در معرض ابتلا به دیابت قرار دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصرخودرو» به نقل از مهر، تحقیقات یک محقق نشان می دهد که زندگی در یک خیابان شلوغ و افزایش سطوح آلودگی ناشی از اتومبیلها و اتومبیلهای باری چون کامیون و وانت تاحد بسیاری خطر مقاومت به انسولین را در کودکان ۱۰ ساله افزایش می دهد.

این شرایط توانایی بدن را برائ کنترل قند خون با هورمون انسولین کاهش می دهد و از آن به عنوان مبنایی برائ شکل گیری دیابت نوع ۲ یاد می گردد.

محققان آلمانی با بررسی تأثیر دو نوع آلودگی ترافیکی روی ۳۹۷ کودک این نتیجه را به دست آورده اند.

آنها از کودکان آزمایش خون گرفته و انتشار یافتن آلودگی در مناطقی که کودکان زندگی می کنند را اندازه گیری کردند.

براساس این نتیجه گیری ها در هر منطقه ای که سطح دی اکسید نیتروژن و ذرات دود از اگزوز موتور اتومبیلها افزایش یافت، خطر مقاومت نسبت به انسولین نیز به همان نسبت به ۱۷ و ۱۹ درصد رسید.

این خطر در هر منطقه ای که ۵۰۰ متر به یک جاده و خیابان اصلی نزدیک تر است، تا ۷ درصد افزایش می یابد.

دکتر جواکین هنریش از مرکز تحقیقات سلامت زیست محیطی در نورنبرگ گفت: تاجایی که ما اطلاع داریم این اولین تحقیق جامعی است که به بررسی آلودگی ناشی از ترافیک و مقاومت انسولین در کودکان پرداخته است.

وی افزود: سطوح مقاومت انسولین با افزایش قرارگیری در معرض آلودگی هوا بیشتر می گردد و این ملاحظات با درنظر گرفتن عواملی جون جایگاه اجتماعی اقتصادی، شاخص توده بدنی و استعمال دخانیات انفعالی یا استنشاق دود سیگار صورت گرفته است.

نتایج این تحقیق در آخرین شماره مجله دیابت شناسی انتشار یافته است.

تحقیقات پیشین آلودگی هوا را با بیماری قلبی و مرگ پیش از موعد مرتبط دانسته اند. این درحالی است که تحقیقات دربارهٔ قرارگیری بلند مدت در معرض آلودگی هوا و دیابت نوع ۲ در بزرگسالان غیر قطعی و بی نتیجه است.

شنبه ۲۱ اردیبهشت   ۲۳:۳۳

منبع: عصر خودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ