ارتباط بین سطح سرمی کلسیم و سرطان تخمدان

۳۰م دیماه ،

سطوح بالای کلسیم خون می‌تواند نشانه‌ای برای وقوع سرطان تخمدان باشد.

به گزارش گروه علمی،پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از نشریه ساینس دیلی، نتایج یک مطالعه جدید در مرکز پزشکی دانشگاه و یک فارست نشان داده است که سطوح بالای کلسیم خون می‌تواند در پیش‌بینی سرطان تخمدان که از مرگبارترین انواع سرطان در میان زنان است، مؤثر باشد.

براساس این گزارش محققان با بررسی دو گروه از اشخاص ملاحظه کردند که زنانی که با سرطان تخمدان تشخیص داده شدند و زنانی که در اثر این سرطان جان خود را از دست دادند، نسبت به زنانی که با این سرطان شناسایی نشدند، دارای مقادیر بالاتری از کلسیم در خون خود بودند.

به گفته محققان این ایده قابل قبول است چرا که بروز بسیاری از سرطان‌های تخمدان با افزایش سطح پروتئین مرتبط با هورمون پاراتیروئید(PTRHrp) همراه است که شناخته شده است این پدیده سطوح کلسیم خون در بسیاری از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

گفتنی است: میزان وقوع مرگ و میر در اثر سرطان تخمدان زیاد است چرا که شناسایی آن بسیار سخت است و اغلب علائم آن زمانی به وجود می‌آید که این سرطان پیشرفت کرده است و در این میان تشخیص این سرطان در مراحل اولیه ممکن است با استفاده از نشانگر کلسیم انجام پذیرد اما هنوز هم تحقیقات بیشتری برای تائید این نتایج مورد نیاز است./ح


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *