اروپایی‌ها خواستار دیدار با موسوی و کروبی

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

قول لاریجانی دربارهٔ موسوی و کروبی به اروپایی ها

برای ما صندلی آورده بودند و میزبان به ما گفت بنشینیم و ما نشستیم. من از رسم بلند شدن اصلا خبر نداشتم. پروتکل برای ما مشخص نبود که باید بایستیم یا بنشینیم و به هیچ عنوان قصد بی احترامی نداشتیم.

«تاریا کرونبرک» سرپرست هیات پارلمانی اتحادیه اروپا در سفر اخیر نمایندگان این اتحادیه به ایران، مدعی شد محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران در گفت و گو با او، از آغاز روند قضایی پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی در آینده نزدیک خبر داده است؛ ادعایی که مشخص نیست تا چه میزان دارای اصالت است و باید منتظر روایت طرف ایرانی نیز نشست.
سفر هیات پارلمانی اتحادیه اروپا به ایران، حواشی فراوانی در پی داشت. مهم ترین این حواشی، دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی دو تن از محکومین قضایی حوادث پس از انتخابات ۸۸، بود که اعتراضات فراوانی را به همراه داشت و بعضی نمایندگان مجلس نیز در این زمینه به طرح سوال از بعضی از وزرای کلیدی دولت پرداختند.

حاشیه دیگر که به پررنگی حاشیه اول بود، عدم ایستادن «تاریا کرونبرک» سرپرست هیئت پارلمانی اروپا در سفر به تهران در زمان دیدار با آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. این اتفاق در حالی رخ داد که ظاهراً تنها او از روی صندلی اش تکان نخورد و سایر اعضای هیات اروپایی در این دیدار ایستادند و همین امر جنجال ساز شد و بعضی که سابقه حمله به هاشمی را نیز داشتند، در صف اولین منتقدین به این برخورد با هاشمی قرار گرفتند.

قول لاریجانی دربارهٔ موسوی و کروبی به اروپایی ها
حال در این شرایط، «تاریا کرونبرک» سرپرست هیئت پارلمانی اروپا در سفر به تهران در گفت و گویی که با شبکه دولتی انگلیس، بی بی سی داشت ضمن تاکید بر این مسئله که قصد توهین به هاشمی را نداشته، عنوان کرد که این اتفاق به واسطه آن رخ داده که پروتکل چنین دیداری برای او مشخص نبوده است.
او گفت: برای ما صندلی آورده بودند و میزبان به ما گفت بنشینیم و ما نشستیم.  من از رسم بلند شدن اصلا خبر نداشتم. پروتکل برای ما مشخص نبود که باید بایستیم یا بنشینیم و به هیچ عنوان قصد بی احترامی نداشتیم.
این مقام اروپایی در پاسخ به این پرسش که درخواست برای ملاقات با چه اشخاصی در تهران داشته اند گفت: می‌خواستیم با خانواده زندانیان سیاسی و با کسانی که در حصر خانگی می باشند، یعنی موسوی و کروبی ملاقات کنیم که البته امکان نداشت. دیدار نسرین ستوده و جعفر پناهی نیز از آن جهت اهمیت داشت که از سوی اتحادیه اروپا برنده جایزه ساخاروف اعلام شده بودند. سفارت یونان نیز به عنوان حافظ منافع اتحادیه اروپا در ایران، زمینه دیدار با این دو نفر را فراهم کرد.
سرپرست هیئت پارلمانی اروپا در سفر به تهران همچنین ادعا کرد محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران دربارهٔ پرونده موسوی و کروبی گفته روند قضایی در مورد پرونده آنها در آینده نزدیک آغاز خواهد شد؛ ادعایی که هنوز از سوی طرف ایرانی دربارهٔ اصالت آن اظهارنظری نشده است.
کرونبرگ گفت: در سفر اخیر به ایران در مورد تعیین یک نماینده حقوق بشر اتحادیه اروپا که به طور دائم به ایران سفر کند، با مقامات ایرانی صحبت کردیم و امیدواریم که این کار بتواند آغازی برای گفت و گو در این زمینه باشد. در مورد اجرای مجازات اعدام هم با محمد جواد لاریجانی گفت و گو کردیم. آفای لاریجانی گفت که اکثر اعدام شدگان در ایران مجرمان مواد مخدر می باشند و ما یادآوری کردیم که همین امر سبب توقف همکاری اروپا و ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر شده است.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ