استان های در اولویت ساخت شهرک پتروشیمی

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: با ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی قصد داریم توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی را گسترش دهیم و زمینه فعالیت این واحدها را آسان کنیم.

بولتن نیوز: معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهارکرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تفاهمنامه ای با شرکت ملی صنایع پتروشیمی نهایی و امضا کرد و طبق برنامه ریزی ها برای ساماندهی صنایع تکمیلی پتروشیمی در نظرداریم با ایجاد شهرک های تخصصی پتروشیمی در مناطق مختلف کشور با جلوگیری از خام فروشی بر توسعه تکمیلی پتروشیمی تاثیرگذار باشیم.

مهندس ایرج موفق افزود: همگام با روند رو به رشد صنعت پتروشیمی ایران، با ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی جدید قصد داریم توسعه صنایع تکمیلی را در بخش پتروشیمی ساماندهی و با استقرار واحدهای تخصصی، زمینه فعالیت این واحدها را آسان کنیم.

وی ادامه داد: در این مسیر کشور را به ۱۲ منطقه تقسیم کردیم و کارگروه مشترک در ۱۲ منطقه حضور خواهد داشت، همچنین استان های همجوار در این ۱۲ منطقه مشارکت خواهند کرد.

موفق گفت: با ایجاد ارزش افزوده در صنعت پتروشیمی، سود این صنعت را می توان به داخل کشور منتقل کرد؛ پیامد این موضوع، ایجاد اشتغال و افزایش شغل در کشور خواهد بود.

وی تصریح کرد: زمینه بسیار خوبی برای توسعه صنایع تکمیلی وجود دارد و وضعیت پتروشیمی ایران هم اکنون در منطقه منحصر به فرد است.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار کرد: ایجاد شهرک های تخصصی پتروشیمی جلوی بسیاری از دلالی ها و عرضه نامتوازن محصولات پتروشیمی را خواهد گرفت و شهرک های صنعتی به دلیل محصور بودن و وجود یک نظام جامع کنترلی می تواند ورود و خروج خوراک واحدهای صنایع تکمیلی را کنترل کند و این موضوع قابل ساماندهی است.

وی افزود: این کنترل سبب خواهد شد تا از جابه جایی مواد و واسطه گری های احتمالی جلوگیری شود و تولید روند شفافی داشته باشد.

 

استان های در اولویت ساخت شهرک های تخصصی پتروشیمی

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار کرد: تا کنون چهار جلسه کارگروه مشترک برگزار شده است و استان های خوزستان و بوشهر به عنوان دو قطب شهرک های تخصصی پتروشیمی به علت نزدیکی به مراکز بالادستی انتخاب شده اند و خوراک واحدهای پتروشیمی پایین دستی، آسان تر تامین خواهد شد.

موفق گفت: منطقه عسلویه در استان بوشهر یکی از قطب های توسعه ای صنایع تکمیلی خواهد بود و واحدهای پایین دستی در اطراف عسلویه در آینده نزدیک شروع به کار خواهند کرد.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: فناوری های نوین در توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی نیز تاثیرگذار خواهد بود و شرکت های پتروشیمی می توانند در این شهرک صنایع تکمیلی موردنیاز سایر پتروشیمی ها را در حوزه فناوری تامین کند.

وی ادامه داد: ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی محلی مناسب برای توسعه صنعت خواهد بود و زنجیره تولید از بالادست به پایین دست می تواند تکمیل شود و خام فروشی به ویژه خام فروشی نفت و محصولات پتروشیمی را به حداقل برساند.

به گفته موفق، با برنامه ریزی های انجام شده فضا به سمتی خواهد رفت که با استفاده از فناوری های نوین و بومی سازی شده امکان حضور صنایع تکمیلی پتروشیمی در کشور گسترش و به تدریج این واحدها افزایش یابد.

شانا


بولتن نیوز | bultannews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ