استخوان هم خار درمی آورد

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز


خارهای استخوانی شامل برآمدگی های زائد استخوانی است که در کناره های استخوان ها رشد می کنند. سبب اصلی ایجاد خارهای استخوانی، فرسایش و سایش استخوان ها در اثر بیماری استئوآرتریت است.


خار استخوان

خار استخوانی را استئوفیت نیز می گویند و اغلب جایی که استخوان ها به یکدیگر می رسند (در ناحیه مفاصل) تشکیل می شوند. خارهای استخوانی همچنین روی استخوان های ستون فقرات می توانند ایجاد شوند.

علت اصلی ایجاد خارهای استخوانی، فرسایش و سایش استخوان ها در اثر بیماری استئوآرتریت است.

در بیشتر موارد خارهای استخوانی علامتی ندارند و تا سال ها معلوم نمی شوند. خار استخوانی ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد.

درمان خار استخوانی بستگی به محل قرار گیری آن در بدن و نحوه تأثیر آن بر سلامتی شما دارد.

علائم خارهای استخوانی

بیشتر خارهای استخوانی علامتی ایجاد نمی کنند. در اغلب موارد هم شما متوجه نمی شوید خار استخوانی دارید، تا اینکه طی عکسبرداری با اشعه ایکس از بدن به سبب یک بیماری دیگر، خار استخوانی مشخص می گردد.

ولی در بعضی موارد، خارهای استخوانی سبب درد و کاهش حرکت مفصل می شوند.

علائم خاص خارهای استخوانی بستگی به محل قرارگیری آن ها در بدن دارد، مانند:

۱- زانو: خارهای استخوانی زانو، باز و بسته کردن و نیز خم شدن پا از ناحیه زانو را سخت و دردناک می کند. این زوائد استخوانی روی استخوان ها و تاندون هایی که سبب می شوند زانو به طور یکنواخت و به آرامی کار کند، تأثیر می گذارند.

وقتی که در استئوآرتریت، غضروف انتهای استخوان ها در ناحیه مفصل از بین می رود، بدن سعی می کند این کمبود را با ایجاد خارهای استخوانی در نزدیکی محل آسیب دیده، جبران کند

۲- ستون مهره ها (ستون فقرات): خارهای مهره های ستون فقرات، فضای قرار گرفتن نخاع (کانال نخاع) را تنگ می کنند. این زوائد استخوانی روی نخاع و ریشه اعصاب ستون فقرات فشار وارد می کنند و گاهی اوقات سبب ضعف یا بی حسی دست ها و پاها می شوند.

۳- مفصل بین ران و باسن: خارهای استخوانی مفصل ران سبب ایجاد درد موقع حرکت دادن این مفصل می شوند، هر چند که گاهی اوقات این درد مربوط به زانوی شماست. بسته به محل قرار گرفتن خارها، آن ها می توانند دامنه حرکت مفصل ران را کم کنند.

۴- شانه: خارهای استخوانی شانه سبب سایش عضلات و تاندون هایی می گردد که حرکات شانه را کنترل می کنند. این سایش سبب ورم تاندون (تاندونیت) و پارگی در قسمت ماهیچه گرداننده شانه می گردد.

۵- انگشتان دست: خارهای استخوانی به سبب ایجاد برآمدگی های سفت در زیر پوست شما، سبب برآمدگی و قوزدار شدن مفاصل انگشتان شما می شوند.

مراجعه به پزشک

اگر درد یا ورمی در یکی از مفاصل خود و یا چند تا از آن ها ملاحظه کردید و یا اگر به سختی مفاصل خود را تکان می دادید، نزد پزشک بروید.

درمان به موقع مشکل از آسیب بیشتر مفصل جلوگیری می کند و یا آن را کند می نماید.

ساییدگی غضروف مفصل

علل خارهای استخوانی

استئوآرتریت (فرسایش و از بین رفتن غضروف مفصل)، شایع ترین سبب ایجاد خارهای استخوانی است.

وقتی که در استئوآرتریت، غضروف انتهای استخوان ها در ناحیه مفصل از بین می رود، بدن سعی می کند این کمبود را با ایجاد خارهای استخوانی در نزدیکی محل آسیب دیده، جبران کند.

این استخوان اضافی، سطح تماس مفصل را برای تحمل نیروی وارد شده افزایش می دهد.

عوارض خارهای استخوانی

خارهای استخوانی می توانند از استخوان بزرگتری که به آن وصل می باشند، جدا شوند که پزشکان در این صورت آن ها را اجسام آزاد (Loose bodies) می گویند.

اغلب خارهای استخوانی که تبدیل به اجسام آزاد می شوند، در مفصل شما شناور می مانند و یا در پوشش مفصل (سینوویوم) جای می گیرند.

این اجسام آزاد می توانند بین استخوان های تشکیل دهنده مفصل بروند و سبب قفل شدن پی در پی مفصل شوند.

زمانی که این اجسام آزاد به داخل مفصل شما می روند و خارج می آیند، مفصل می تواند به طور مکرر قفل شده و باز شود.

قفل شدن مفصل از حرکت آن جلوگیری می کند.

خار پاشنه‌ پا

راه های تشخیص خارهای استخوانی

پزشک طی معاینه بدنی شما، به ناحیه مفصل و اطراف آن دست می زند تا به طور دقیق محل ایجاد درد را بفهمد.

گاهی اوقات پزشک می تواند با دست زدن به مفصل، خار استخوانی را تشخیص دهد، ولی گاهی اوقات خارهای استخوانی در قسمتی از بدن تشکیل می شوند که به راحتی حس نمی شوند.

برای اثبات تشخیص، پزشک از روش عکسبرداری با اشعه ایکس و سایر روش های عکسبرداری برای دیدن مفاصل و استخوان های شما استفاده می کند.

راه های درمان خارهای استخوانی

اگر خار استخوانی سبب بروز درد شود، پزشک ممکن است داروهای مسکن مثل بروفن را برای شما تجویز کند.

خارهای استخوانی که میزان حرکت مفصل را کم می کنند (یعنی حرکت دادن مفصل را سخت می کنند) و یا آن هایی که روی اعصاب فشار وارد می کنند، می توانند با عمل جراحی از بدن خارج شوند.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

استئوآرتریت چیست؟

خار پاشنه چیست؟

چرا پاشنه پایم درد می‌کند؟

کفش طبی و انواع کفی‌ های طبی


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش سلامت
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. Resul گفت:

    Many many qutialy points there.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ