استرس والدین کودکان را چاق می‌کند

سهشنبه ۹ آبان iبه نقل از منبع ذکر شده در انتهای خبر در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

سلامت > تحقیقات
محققان آمریکایی اظهار داشتند که استرس والدین سببی برای چاقی کودکان تلقی می‌شود.

دکتر الیزابت پروت پارک کارشناس تغذیه بیمارستان کودکان فیلادلفیا که محقق اصلی این تحقیقات بوده است طی بیانیه ای اظهار داشت: استرس در والدین ممکن است یک عامل خطر مهم برای چاقی کودکان و رفتارهای وابسته iبه آن باشد.

وی افزود: شدت و تعداد عوامل استرس زا بر والدین در این میان نقش مهمی برعهده دارد.

به گزارش تفسیری مهر، در میان عوامل استرس زایی که iبه چاقی کودکان ارتباط دارد می‌توان از سلامت ذهنی و فیزیک ضعیف، فشار مالی و داشتن تنها یکی از والدین نام برد.

محققان با بررسی اطلاعات ۲۱۱۹ نفر از پدرها و مادرها و درمانگرانی که در یک نظرسنجی تلفنی در سال ۲۰۰۶ شرکت نموده بودند، نتیجه تحقیقات کنونی را ارائه نمودند.

در خانواده‌هایی که کودکان بین ۳ تا ۱۷ سال داشتند، ۲۵ درصد چاقی میان کودکان ملاحظه شد.
درمیان متغیرهایی که دربرگیرنده عوامل استرس زا برای والدین است، سن، نژاد، کیفیت سلامتی، جنسیت کودک، سطح سواد والدین، شاخص توده بدنی و کیفیت خواب تأثیرگذار است.

این تحقیق که قرار است در شماره مجله پزشکی کودکان در ماه نوامبر منتشر شود نشان می‌دهد که داشتن تنها یکی از والدین یا پدر و یا مادر در چاقی کودک تأثیر چشم گیری دارد. این درحالی است که فشار مالی نیز در عدم داشتن تحرک فیزیکی برای کودک موثر است.

این درحالی است که هیچ کدام از نتیجه این تحقیق کاهش مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها توسط کودکان را iبه عنوان عاملی برای چاقی نمی‌داند، اما استرسی که والدین متحمل می‌شوند و مصرف غذاهای سریع توسط کودکان با چاقی این کودکان ارتباط دارد.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ