اسلواکی؛ کشوری ارزان با مردمانی باسواد

اسلواکی؛ کشوری ارزان با مردمانی باسواد

تاریخ عضویت در سازمان ملل: ۱۹ ژانویه ۱۹۹۳

حکومت: جمهوری

جمعیت: ۴۰۰/۴۲۶/۵ نفر

تراکم جمعیت: km۲ / ۱۱۱

رشدسالانه جمعیت: ۹ / ۰ درصد

پایتخت: براتیسلاوا

زبان: اسلواک

دین: مسیحی

مساحت: ۰۳۵ / ۴۹ کیلومتر مربع

واحد پول: کرونا

جمهوری اسلواکی کشوری در اروپای مرکزی است که تا دهه ۹۰ در کنار کشور چک، کشور چکسلواکی را تشکیل می داد. این کشور در حال حاضر با جمهوری چک، اکراین، لهستان، مجارستان و اتریش همسایه است.

اسلواکی سرزمینی نیمه کوهستانی دارد. کوه های آن در شرق و شمال و قسمتی از غرب کشور واقع شده و آب و هوایش معتدل و مرطوب است. قوم اسلواک در قرن ۵ و ۶ میلادی در این منطقه ساکن شدند. در سال های بین دو جنگ جهانی، چکسلواکی همواره در داخل از طرف اقلیت های آلمانی و مجاری درگیری داشت. این تشنجات سرانجام منجر به آن شد که آلمان ناحیه سودت، مجارستان ناحیه اسلواکی و لهستان ناحیه تشن از این کشور را تصرف کنند.

در سال ۱۹۴۵ با سقوط پراگ عملیات نظامی طی جنگ دوم جهانی در چکسلواکی پایان یافت و این کشور با به دست آوردن نواحی سودت، تشن و اسلواکی و از دست دادن ناحیه روتنیا دوباره وحدت خود را به دست آورد.

در سال ۱۹۴۶ پس از انتخابات پارلمانی، حزب کمونیست بر سایر رقبا برتری یافت و از آن زمان سیاست خارجی چکسلواکی متمایل به روسیه شد. در سال ۱۹۹۳ کشور چکسلواکی با توافق دو طرف به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد. اسلواکی عضو اتحادیه اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی و سازمان تجارت جهانی است.

● نهادهای سیاسی

دموکراسی در چکسلواکی بر پایه مجلس استوار شده است. آخرین انتخابات مجلس در این کشور در سال ۲۰۰۶ برگزار شد.

انتخابات ریاست جمهوری هم در سال ۲۰۰۴ برگزار شد و طی آن ایوان گاسپاروویچ به این سمت انتخاب شد.

رئیس جمهور، رئیس حکومت است و با رای مستقیم مردم برای دوره ای پنج ساله انتخاب می شود.

اما بیشتر قدرت اجرایی کشور در دست نخست وزیر است. نخست وزیر در اسلواکی رئیس دولت است و بر کابینه نظارت می کند. دوره نخست وزیری چهار ساله است و معمولا نخست وزیر، رئیس حزب برنده در انتخابات مجلس ملی است. مجلس اسلواکی ۱۵۰ کرسی دارد که نمایندگان آن برای دوره ای چهار ساله انتخاب می شوند.

● اقتصاد در اسلواکی

تولید ناخالص داخلی اسلواکی ۶/۱۰۷ میلیارد دلار است. دو میلیون و ۶۶۱ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می دهند و نرخ بیکاری در آن ۶/۸ درصد است. نرخ تورم در اسلواکی ۷/۲ درصد است و ۲۱ درصد از مردم آن زیرخط فقر زندگی می کنند.

محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات الکترونیک، وسایل نقلیه، مواد فلزی، مواد شیمیایی و معدنی و مواد پلاستیکی است که به کشورهای آلمان، جمهوری چک، روسیه، مجارستان، اتریش، لهستان و ایتالیا صادر می شود. محصولات وارداتی آن شامل ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، محصولات مختلف کارخانه ای، سوخت و مواد شیمیایی است که از کشورهای آلمان، جمهوری چک، روسیه، مجارستان، اتریش، لهستان و ایتالیا وارد می شود. منابع طبیعی اسلواکی شامل: سنگ آهن، مس، آنتیموان، جیوه، منگنز و نفت است.

● مردم شناسی

جمعیت اسلواکی پنج میلیون و ۴۴۷ هزار و ۵۰۲ نفر است که میانگین سنی آنها ۱ / ۳۶ سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان ۱۱/۷۹ سال و برای مردان ۷۱ سال است. ۸/۸۵ درصد از مردم این کشور از نژاد اسلواک، ۷/۹ درصد مجار، ۷/۱ درصد کولی ها و بقیه نژادهای نامشخص هستند.

اغلب مردم این کشور مسیحی و ۹/۶۸ درصد آنها پیرو کلیسای رم هستند. ۷/۹۹ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال آن باسواد هستند. زبان رسمی این کشور اسلواکی است. پیش از جنگ جهانی دوم ۹۰ هزار یهودی در این کشور می زیستند که از آنها تنها ۳۰۰ ۲ نفر برجا مانده اند.

● ارتباطات در اسلواکی

همه روزنامه ها در کشور اسلواکی خصوصی است و بیش از ۲۰ شبکه رادیویی خصوصی در آن فعال است. تلویزیون دولتی این کشور در سال های اخیر اغلب مخاطبانش را به شبکه های خصوصی تلویزیونی باخته است. همچنین مردم این کشور به تماشای شبکه های تلویزیونی کشورهای همسایه بویژه جمهوری چک و مجارستان هم می نشینند.

بعضی معتقدند کشور اسلواکی برای سرمایه گذاری، کار و اقامت در اتحادیه اروپا کشوری مناسب است، زیرا با مبلغی حدود ده هزار یورو می توان درآن اقامت گرفت و از آنجا که اسلواکی عضو کشورهای شینگن است، می توان براحتی از آنجا به سایر کشورهای اروپایی سفر کرد.


آخرین مقالات آفتاب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ