اشتباه وزارت صنعت یا سانسور آمارهای منفی تولید/کاهش ۶۳ درصدی تولید ۲۰۶

آمار اعلام شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تولید خودرو طی سه ماهه اول امسال و خرداد ماه با اشتباهات قابل توجهی همراه است.

در آماری که به نقل از دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیرو محرکه وزارت صنعت بر روی سایت انجمن خودروسازان قرار گرفته است، اشتباهات قابل توجهی در مورد درصد رشد مثبت یا منفی تولید برخی خودروها مشاهده می‌شود.

بر اساس این آمار، میزان تولید پژو ۲۰۶ ایران خودرو در بهار امسال ۱۵ هزار و ۷۰۱ دستگاه ذکر شده که با مقایسه تولید این خودرو با بهار سال گذشته متوجه کاهش ۶۳٫۲ درصدی می‌شویم. از سویی میزان تولید این خودرو در بهار ۹۰ معادل ۴۲ هزار و ۷۶۱ دستگاه و در بهار ۸۹ معادل ۳۴ هزار و ۳۳۷ دستگاه بوده که مقایسه این دو عدد، رشد ۲۴٫۵ درصدی را نشان می‌دهد.

با توجه به این دو عدد، مشاهده می شود که در آمار وزارت صنعت رشد تولید ۲۰۶ در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۲۴٫۵ درصد اعلام شده است.

همچنین جمع تولید پژو ۴۰۵ تولید شده در ایران خودروی مرکزی تهران در بهار ۹۱ معادل ۲۲ هزار و ۱۶۲ دستگاه و در بهار ۹۰ معادل ۲۲ هزار و ۸۴۶ دستگاه عنوان شده که مقایسه این دو عدد نشان‌دهنده کاهش ۳ درصدی تولید است. در حالی که در جدول وزارت صنعت رشد ۲۳ درصدی برای تولید این خوردو ذکر شده است.

اشتباه آماری در مورد تولید پژو پارس ایران خودروی مرکزی تهران نیز دیده می‌شود به طوری که تولید این محصول در بهار سال گذشته هزار و ۳۲۲ دستگاه و در بهار امسال تولید آن متوقف بوده است اما در جدول به رشد منفی ۸۷٫۴ درصدی اشاره شده که در واقع مقایسه آمار تولید بهار ۹۰ نسبت به ۸۹ است. نمونه این مسئله در مورد تولید پژو روآ نیز مشاهده می‌شود.

همچنین تندر ۹۰ ایران خودرو در بهار امسال ۸ هزار و ۲۰۸ دستگاه و در بهار سال گذشته ۵ هزار و  ۱۹۰ دستگاه ذکر شده است که مقایسه این دو عدد نشان‌دهنده افزایش ۵۸ درصدی تولید است در حالی که در جدول، رشد ۶۷٫۹ درصدی برای تولید این خودرو اعلام شده است.

علاوه بر این، در جدول وزارت صنعت درصد تغییر تولید سمند در بهار امسال نسبت به سال گذشته ۲۱٫۸ درصد اعلام شده در حالی که مقایسه اعداد مربوط به تولید این محصول نشان‌دهنده کاهش ۱۵٫۳ درصدی است.

به گزارش فارس، این اشتباهات آماری در مورد تولیدات شرکت پارس خودرو نیز دیده می‌شود به طوری که در جدول وزارت صنعت تولید تندر ۹۰ در بهار امسال ۱۱ هزار و ۸۶۹ دستگاه و در بهار سال گذشته ۱۱ هزار و ۸۹۰ دستگاه اعلام شده که مقایسه این دو عدد نشان‌دهنده کاهش ۰٫۱۷ درصدی است در حالی که در آمار وزارت صنعت، رشد ۹۴٫۴ درصدی اعلام شده است.

در مورد تولید تیانا در بهار ۹۱ نیز آمار ۳۵۴ دستگاهی در جدول وزارت صنعت و این رقم برای بهار سال گذشته ۲۱۳ دستگاه اعلام شده است. نکته جالب این است که میزان رشد تولید این خودرو ۲۱ هزار و ۲۰۰ درصد اعلام شده است./۳۱۳۱

در جداول مقایسه آماری روال این است که میزان رشد منفی یا مثبت آمار آخرین ماه یا سال نسبت به ماه یا سال قبل از آن اعلام می شود. این در حالی است که در جدول آمار وزارت صنعت تنها کلمه “رشد” ذکر شده که این موضوع دست آمارگیران را برای ارائه هر مقایسه‌ای باز می‌گذارد و به این ترتیب هم می‌توان رشد سال ۹۱ به ۹۰ را ذکر کرد، هم رشد ۹۰ به ۸۹ و یا رشد سالهای قبل از آن را در جدول ذکر کرد.

بررسی جدول آمار تولید خودرو که توسط وزارت صنعت تهیه شده است، نشان می‌دهد که در برخی موارد به جای اعلام میزان تغییرات تولید خودرو در بهار ۹۱ نسبت به ۹۰ ، آمار رشد تولید ۹۰ به ۸۹ ذکر شده که باید دید این اشتباه سهوی بوده یا خیر.

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *