اطاله دادرسی در صورت حذف جنبه کیفری از چک

۳۰م دیماه ،

عربگری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران مطرح کرد

یک وکیل دادگستری گفت: حذف جنبه کیفری از مراحل دادرسی چک، تنها صورت مساله مشکلات این عرصه را پاک می‌کند.

“غلامرضا عربگری” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران در رابطه با حذف جنبه کیفری از چک در طرح جدید ارائه شده در مجلس اظهار داشت: با حذف جنبه کیفری از چک اعتماد مردم به چک و بانک‌ها از بین می‌رود.

وی ادامه داد: اشخاصی که در زمان ارجاع چک بلامحل به دادگاه از ۶ تا ۲ سال زندانی دارند نه به خاطر مبلغ بدهی مندرج در چک، بلکه به خاطر نوشتن برگه چک در زمان آتی است و قضات در زمان برخورد با چک تاریخ دار، تاریخ آن را نشانه رابطه کاری دو طرف دانسته و جنبه کیفری آن از بین می‌رود.

عربگری از درج تاریخ مهلت پرداخت بدهی یا وجه کالا در چک به عنوان یک عرف اشتباه در جامعه نام برد و گفت: کسی که چک را در مقابل طلب خود دریافت می‌کند به عنوان دارنده چک از تاریخ صدور آن ظرف ۶ ماه فرصت دارد تا در صورت عدم وصول آن را برگشت زده و از جنبه کیفری آن استفاده نماید و چنانچه حتی یک روز از ۶ ماه مهلت مقرر بگذرد چک جنبه کیفری خود را از دست خواهد داد.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: چنانچه چک از مرحله کیفری به حقوقی برسد، در این مواقع دادگاه زمانی را برای رسیدگی به پرونده تعیین می‌کند تا دلیل صدور چک از منظر امانت، وثیقه، ضمانت و … مشخص شود، که البته هیچ دلیلی برای صدور چک بلامحل پذیرفته نمی‌شود و شخص باید مبلغ مندرج در آن را پرداخت نماید، اما حکم جلب و زندان برای وی صادر نمی‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که در این صورت حذف جنبه کیفری از چک با توجه به امکانات حقوقی مشکلی برای طلبکاران پیش نمی‌آید، اظهار داشت: جنبه کیفری چک بزرگ ترین عامل بازدارنده صدور چک بلامحل است و چنانچه این ویژگی حذف شود اشخاص اقدام به صدور چک با مبالغ کلان خواهند کرد بدون اینکه از صدور چک بلامحل ابایی داشته باشند.

عربگری افزود: رسیدگی به پرونده‌های حقوقی در مقایسه با پرونده‌های کیفری طولانی‌تر است.

این حقوقدان با بیان اینکه مشکلات صدور چک بلامحل با حذف جنبه کیفری بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: حذف جنبه کیفری از مراحل دادرسی، تنها صورت مساله این مشکلات را پاک می‌کند.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ