افزایش شدید قیمت موز موقتی است/قیمت پایه روی هر کیلو ۳۵۰۰ تومان ثابت می‌ماند

به گزارش تفسیری ممتازنیوز به نقل از خبر گزاری ایسنا در تاریخ ۴ شنبه ۱۷ آبان ۹۱،

moz.jpg

در حالی که طی روزهای اخیر شاهد نوسان شدید در قیمت موز بوده‌ایم، رییس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان نوسان نرخ ارز را عامل تغییرات قیمت دانسته و معتقد است که رقابت بالا در بازار مانع افزایش بی‌رویه قیمت موز می‌شود.

سید حسین مهاجران رییس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره نوسان قیمت موز در بازار اظهار نمود:‌ از وقتی که قیمت دلار افزایش یافته قیمت موز نیز بالا رفته است.

وی ادامه داد: موز با ارز وارد می‌شود و نوسان در قیمت ارز نیز سبب نوسان در قیمت موز می‌شود.

مهاجران با تاکید بر این‌که انتظار می‌رود اگر قرار است موز با ارز آزاد تهیه شود، قیمت همه‌شده آن محاسبه شود، خاطر نشان نمود: دو روز قبل قیمت توزیع موز به دست خرده‌فروشان ۴۰۰۰ تومان، دیروز ۳۸۰۰ و امروز ۳۶۰۰ تومان بوده است و کسی نمی‌داند که فردا قیمت موز چقدر می‌شود.

رییس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان ادامه داد: چون رقابت در واردات موز بالا‌ست قطعا رقبا وارد میدان شده و نمی‌گذارند قیمت آن در بازارهای توزیع افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

وی با بیان این‌که با ورود رقبا به عرصه، قیمت پایه‌ موز به ۳۵۰۰ تومان می‌رسد، خاطر نشان نمود: رقبا قیمت موز را ثابت می‌کنند، چون افزایش قیمت آن مقرون به صرفه نمی باش.

مهاجران با تاکید بر این‌که قیمت همه‌شده هر تن موز در حدود ۸۰۰ دلار است، تصریح نمود: بالا‌ترین افزایش قیمت در توزیع عمده موز کیلویی ۴۰۰۰ تومان بوده که خرده‌فروشان هر کیلو از آن را با ۵۰۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسانند، ولی در حال حاضر قیمت‌ آن کاهش یافته است.

به گزارش تفسیری ایسنا، قیمت امروز موز در میوه‌فروشی‌ها ۳۵۰۰ تومان تا ۴۰۰۰ تومان و قیمت توزیع عمده‌ی آن نیز ۳۴۰۰ تومان است. این درحالی است که دیروز قیمت توزیع عمده‌ی موز به دست خرده‌فروشان ۳۹۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان و قیمت توزیع آن در بین مصرف نمایندگان بین ۴۲۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان متغیر بوده است.

موز در حال حاضر تنها میوه وارداتی است که با توجه به قرار داشتن در اولویت هشتم می‌تواند با ارز مبادله‌ای وارد کشور شود. افزایش اخیر قیمت آن نیز همین موضوع است.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *