افزایش قدرت خرید مردم با کاهش هزینه‌های زندگی

از نگاه یک کارشناس حوزه کار، مهمترین چالش فعلی، قدرت خرید مردم است و بهترین راه کمک به بهبود وضع زندگی خانوارها کم کردن هزینه‌های بیمه‌ای و حامل‌های انرژی است.

راه کم کردن هزینه‌های زندگی مردم چیست؟


علی اکبر لبافی،  کارشناس حوزه کار اظهار کرد:

اگر دنبال بهتر شدن وضع اقتصادی و معیشتی مردم هستیم باید هزینه‌هایی که در اختیار دولت است جایگزین دستمزد شود و دولت در بخش هزینه‌های انرژی، بیمه‌، عوارض و مالیات‌ها به کمک بیاید.

متاسفانه در بحث دستمزد، شورای عالی کار تاکنون راحت‌ترین کار را دنبال کرده و هر سال حداقل دستمزد را با ضرب در یک عدد و فرمول تعیین کرده است. به اعتقاد من بهترین راه بهبود معیشت و قدرت خرید مردم این است که هزینه‌های زندگی آنها را کاهش دهیم و  دولت درباره هزینه‌های آب و برق و گاز، مالیات و گمرکات از خود مایه بگذارد و آن را جایگزین افزایش‌ها کند تا هم توان خرید آحاد جامعه بالا برود، هم تولید به رونق برسد و هم قیمت تمام شده کاهش یابد.

بسیاری از کشورها نگاه ویژه‌ای به تولید خود دارند و به تولیدکننده و بقای او کمک می‌کنند. ما هم باید فشارها را از تولید برداریم و دنباله‌روی سیاستی باشیم که به جای رکود، توانمندسازی مردم را به اثبات برساند.شخصا معتقدم که اگر مزد را به فرض ۱۵ درصد افزایش می‌دهیم، باید در کنارش هزینه‌های بیمه‌ای یا عوارض و مالیات بر ارزش افزوده را به حداقل برسانیم.

در صورتی که تعداد اشتغال حفظ شود، مقرری‌بگیران بیمه بیکاری هم کاهش خواهند یافت و در این حالت از صندوق بیمه بیکاری که سالی ۳۰۰ هزار نفر عضو دارد، می‌توان به عنوان جایگزین استفاده کرد و با افزایش تعداد اشتغال، سرانه‌های پرداختی به صندوق‌های بیمه را افزایش داد.

در شرایط کنونی قدرت خرید افراد مهمترین چالش کشور است چون با وجود آنکه تولید به نسبت گذشته دو برابر شده تغییری در قدرت خرید مردم به وجود نیامده و در بیشتر مواقع کاهش هم یافته است بنابراین وقتی با انباشت کالا در بازار مواجهیم و نقدینگی دست مردم کم است، نمی‌توان انتظار داشت افراد کالای داخل را خریداری کنند تا بازار کار به تحرک درآید و تولید رونق بگیرد.


گردآوری: گروه خبر ممتاز نیوز
momtaznews.com
منبع:isna.ir


تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. فرحان گفت:

    با سلام
    کا هش قیمت در بخش انرژی نه تنها به حال جامعه مفید نیست به دلیل اینکه انگیزه لازم جهت صرفه جویی را از بین می برد با عث می شود بخش عمده آن در داخل کشور مصرف شود و کشور از بخش عمده در امد خود که صادرات نفت می باشد محروم شود قیمت پایین انرژی باعث بی توجهی سازندگان وخریداران ساختمان به مساپل عایقی ساختمان وهدر رفت انرژی شده است و قاچاق سوخت به تجارت پر درآمد تبدیل شده است وآمارها در این زمینه گویای این مساله است راه حل منطقی الگو برداری از کشور های پیشرفته در این زمینه است و آن حقوق ودرآمد مناسب به همراه قیمت واقعی انرژی و سایر کالا ها می باشد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *