افزایش قیمت خودروها به نفع خریدار است

سیبنا: افزایش قیمت خودروها و نزدیک شدن به قیمت های واقعی موجب از بین رفتن دلالی در بازار خواهد شد. 

محمد رضا نجفی منش عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، در گفت و گو با موج، با بیان این مطلب گفت: افزایش قیمت خودروها شرایط را برای خریداران نیز بهتر خواهد کرد چرا که پیش از این حضور محسوس دلالان در بازار و سوء استفاده های آنها موجب اختلاف بسیار زیاد قیمت خودروها برای خریداران شده بود و با نزدیک شدن قیمت خودروها به قیمت های واقعی، دست دلالان از این بازار کوتاه خواهد شد.

وی ادامه داد: در سال های گذشته مواد اولیه برای تولید خودرو با رشد دو برابری قیمت مواجه بوده است که با احتساب آن، باید حدود ۴۰ تا۵۰ درصد افزایش قیمت برای محصولات خودروئی در نظر گرفته می شد.

نجفی منش با انتقاد از نحوه افزایش قیمت خودروهای داخلی افزود: افزایش قیمت خودروهای کشور با تاخیر و با عدم افزایش مناسب برای خودروسازان همراه بوده است و این مبلغ تامین کننده هزینه های خرید مواد اولیه صنعت خودرو نیست اما می توان این امر را گامی موثر برای واقعی کردن قیمت ها برشمرد.

وی در خصوص افزایش شدید هزینه های تولید خودرو در چند سال اخیر متذکر شد: باید در نظر داشت که قیمت های کنونی نسبت به سال ۸۸ افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرده، بطوریکه ورق خودرو از ۶۵۰ به ۸۰۰ هزار تومان، مواد پلیمری از ۱۶۵۰ به پنج هزار تومان، مواد آلومینیومی از ۲۶۰۰ تومان به ۷۵۰۰ تومان، مس از هشت به ۲۳ هزار تومان افزایش یافته و ثبات در قیمت خودروها را زیر سوال برده است.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان تاکید کرد: در وهله اول ما خواستار آزادی قیمت محصولات خودروئی کشور هستیم چرا که این امر هم موجب تغییر مکانیزم بازار خواهد شد و هم به سود تولیدکننده و مصرف کننده است اما چنانچه بنا بر قیمت گذاری از سوی دولت در این زمینه باشد قیمت گذاری باید بر اساس واقعیت موجود این بخش انجام پذیرفته و همچنین در صورت وجود ضرر وزیان، قیمت گذار باید پاسخگو بوده و توانائی کمک به این بخش راداشته باشد.

نجفی منش خاطرنشان کرد: پیش از این بدلیل عدم دریافت سود مناسب از محل فروش محصولات، مطالبات شرکت های قطعه سازی از سوی خودروسازان به سختی و با تاخیر پرداخت می شد و با افزایش قیمت محصولات و نقدینگی این شرکت ها و بهبود روند پرداخت به قطعه سازان مطمئناً بخش عمده ای از مشکلات این صنعت رفع خواهد شد و شاهد بازگشت قطعه سازی به چرخه تولید خواهیم بود.


آخرین اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *