افزایش کیست تخمدان در دختران ۱۳ تا ۱۸ ساله

۱۶م دیماه ،
ممتاز نیوز : دکتر مریم پوررضا رئیس انجمن متخصص زنان و زایمان کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه امروزه با نگرانی مادران برائ دختران ۱۳ تا ۱۸ ساله مبتلا به کیست تخمدان کە باشکایت از دردهای زیر دل و قائدگی های نامرتب به کلینیک مراجعه می کنند مواجه هستیم گفت : ترس از سرطان این مادران را بیشتر نگران میکند کە در ابتدا باید با صحبت آنها را از نگرانی رهانید و سپس مصرف یک دوره قرص جلوگیری را تجویز نمود .

وی با اشاره به اینکه پس از مصرف یک ماهه قرص جلوگیری با سونوگرافی اگر کیست از بین رفته باشد کە معضل تمام شده ولی اگر باقی بود باید اقدامات درمانی جدی تری مانند هورمون تراپی و ادامه مصرف قرص جلوگیری به مدت چند ماه را تجویز و در ادامه بررسی مجدد را در نظر داشت .

رئیس انجمن متخصص زنان و زایمان کشور تصریح کرد : با توجه به اینکه این کیست ها به درمان مقاوم بوده و از بین نمی روند باید به فکر کیست های آندومتریوزی یا شکلاتی باشیم زیرا این کیست ها با مصرف قرص جلوگیری از بین نرفته و برائ تائید تشخیص باید لاپاراسکوپی شوند کە در ادامه برداشت نمونه از تخمدان و تشخیص با پاتولوژی تایید شود کە نسبت به درجاتی کە این مشکل آندومتریوز دارد درمان طبی شود.

۲۰ درصد اشخاص مبتلا به آندومتریوز ، نازایی دارند

وی با بیان اینکه این مشکل خاصیت عودکنندگی و تهاجم گسترش دارد تصریح کرد : مشکل بزرگ در این عرصه نازایی است کە برائ جلوگیری از ایجاد این مشکل در آینده ، این اشخاص باید به طور جدی تحت درمان قرار گیرند .دکتر پوررضا یادآور شد : هر چند در این حوزه سرطانهای تخمدان را نمیتوان رد کرد ولی لاپاراسکوپی و بررسی مارکرهای کمک کننده می باشند .

وی با اشاره به اینکه به طور کلی آندومتریوز درمان قطعی ندارد و هر از گاهی عود می کند اظهار کرد: درمان قطعی در خانمهای بالای ۴۰ سال و اشخاصی کە دیگر تمایلی به بچه دار شدن ندارد انجام می گردد کە لوله ها ، رحم و تخمدان ها برداشته می گردد .

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه این اشخاص اکثرا بعد از ازدواج در صورت نازایی باید به سمت لقاح آزمایشگاهی ( IVF ) بروند خاطرنشان کرد : به طور کلی ۲۰ درصد اشخاص مبتلا به آندومتریوز ، نازایی دارند ولی امروزه با روشهایی مانند  IVF درمان پذیر می باشند .

منبع: ممتاز نیوز
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ