افزایش ۱۰ برابری نقدینگی در ۷ سال

۲۷م دیماه ،

بینا- رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه بانک‌ها عملکرد نامناسبی در تخصیص ارز داشته‌اند، گفت: بانکها در نوسان نرخ ارز تاثیر گذار بوده‌اند.
مسعود میرکاظمی رئیس کمیسیون انرژی مجلس که در دوره تصدی وزارت در دولت احمدی نژاد پیشنهاد دهنده طرح تحول اقتصادی بوده است، آنچه دولت درحال حاضر به عنوان هدفمندی یارانه ها اجرا می کند، را اجرای ناقص این طرح خواند و از افزایش وابستگی کشور به نفت ابراز نگرانی کرد.
براساس گزارش فارس ،میرکاظمی به عنوان سخنران پس از سخنان رئیس جمهور در صحن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده پیشنهاد دهنده اولیه طرح تحول اقتصادی بودم و لذا بر این اساس علاقه مندم بیشتر در مور آنچه طراحی شده بود، آنچه اجرا شد و آنچه باید ادامه یابد توضیح دهم.
وی افزود: آنچه در اصلاح ساختار اقتصادی کشور مطرح شد، این بود که چرا رشد اقتصاد کشور از ثبات برخوردار نیست، چرا تورم دور قمی است، سبب بهره وری پایین سرمایه چیست، چرا به رغم ثروت فراوان کشور، باز هم مشکل بیکاری داریم.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه طرح تحول اقتصادی ۷ محور مکمل یکدیگر داشت که اجرای کامل آن سبب ایجاد تحول دراقتصاد کشور می شد، تصریح کرد: امروز آنچه با آن روبرو هستیم این است که هدفمند کردن یارانه ها به تنهایی اجرا شده است و دیگر محورهای طرح تحول درآن لحاظ نشده است.
وی ادامه داد: خلاصه طرح تحول اقتصادی از دیدگاه دولت امروز به دریافت پولی ناشی از اجرای آن و پرداخت مبلغی به مردم است. در حالی که اصل طرح تحول اقتصادی اجرای همزمان تمامی محورهای آن بوده است.
میرکاظمی با تاکید بر اینک آنچه امروز اقتصاد ما ر ا تهدید می‌کند وابستگی روز افزون به نفت است، گفت: در حال حاضر بیشتری درآمد ناشی از نفت را داشته ایم اما در سال ۸۶ از  ۳۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان عملکرد جاری داشته و در امسال با تمام صرفه جویی هایی که انجام شده است این رقم به ۸۰ تا ۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده است که بخش عمده ای از آن به نفت اختصاص می یابد.
وی تبدیل ارز به ریال را سبب تضعیف پایه پولی کشور در چند سال اخیر خواند و تاکید کرد: بخشی از درآمد هدفمند کردن یارانه ها باید به اصلاح شرایط موجود اختصاص یابد و در آینده نیز باید به سمت اصلاح آن برویم. در طرح تحول اقتصادی قرار بود که مدیریت بانکی، ارزی و… قوی تری صورت بگیرد، اما متاسفانه این موضوع هم محقق نشد.
وزیر سابق نفت با تاکید بر اینکه درحال حاضر طرح اولیه تحول اقتصادی با اجرای هدفمند کردن یارانه ها زیر سوال رفته است، اضافه کرد: مجلس اعتقاد دارد که طرح هدفمندی یارانه ها باید به سرعت و با  قدرت باایجاد شرایط لازم صورت گیرد، چراکه سه سال کار کارشناسی برای آن صرف شد.
وی با بیان اینکه نقدینگی از ۴۱ هزار میلیارد تومان در سال ۸۴ به بیش ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: تضعیف پایه پولی سبب افزایش تورم  و نقدینگی شده است. در سال قبل ۸۴ میلیارد دلار واردات و ۴۴ میلیارد دلار صادرات صورت گرفته است و بانکها عملکرد نامناسبی در اختصاص ارز داشته‌اند که این سبب ایجاد نوسانات ارزی است.
میرکاظمی در پایان خاطر نشان کرد: آنچه که باید به آن توجه کنیم این است که طرح هدفمندی را به معنای تحول واصلاح اقتصاد کشور بدانیم نه اینکه آن را در به دست آوردن پول و پرداخت آن به مردم خلاصه کنیم.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ