افسردگی مسری است

۳۱فروردین۱۳،

نتایج بررسی های تازه نشان می دهد افسردگی و احساسات مرتبط به آن می تواند مسری باشد.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از مهر، دانش پژوهان دریافته اند که ذهنیت و نگرش غم انگیز و اندوهگین دانشجویان مستعد به افسردگی می تواند مسری باشد و سبب شود دوستان این اشخاص شش ماه بعد به این بیماری مبتلا شوند.

این تحقیقات در پی مطالعاتی انجام می گردد که نشان داده اند اشخاصی که به اتفاقهای پراسترس زندگی به طور منفی واکنش نشان می دهند بیش از دیگران مستعد ابتلا به افسردگی می باشند. این اشخاص اتفاقهای پراسترس را نتیجه عاملی می دانند که نمی توانند آن را تغییر دهند و آن را انعکاسی از نقطه ضعف خود می دانند.

این آسیب پذیری شناختی یک عامل خطر قوی برائ افسردگی است که می توان از آن برائ پیش بینی احتمال ابتلای اشخاص به افسردگی در آینده، استفاده کرد.

دکتر جرالد هافل و جنیفر هیمز از دانشگاه ایندیانا می گویند این آسیب پذیری ظاهرا در اوایل نوجوانی شکل می گیرد اما در تمام دوران بزرگسالی ثابت باقی می ماند. از این رو آنها تصمیم گرفتند بررسی کنند آیا در طول اتفاقهای مهم زندگی مانند آغاز دوران دانشجویی این آسیب پذیری مسری است یا خیر. این پژوهشگران  ۲۰۶ دانشجو را که تازه وارد دانشگاه شده و به طور تصادفی، هم اتاقی شده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد دانشجویانی که هم اتاقی شان در سطح بالایی از آسیب پذیری شناختی قرار داشت، سبک او را در طرز تفکر به خود گرفته و آنها نیز مستعد افسردگی شدند.

این در حالی است که عکس این موضوع روی نمی داد یعنی آنهایی که هم اتاقی شان مستعد افسردگی نبود، خود نیز کاهشی در سطح تفکر منفی تجربه نکردند.

این نتایج نشان داد که دانشجویانی که دچار افزایش در تفکر افسرده در سه ماه اول دانشگاه شده بودند ، پس از شش ماه سطح نشانه های افسردگی شان دو برابر آنهایی شد که چنین افزایشی در سه ماه اول نداشتند.

هافل افزود: این یافته ها حاکی از آن است که تغییر محیط یک فرد می تواند به عنوان بخشی از درمان برائ افسردگی استفاده شود چرا که آسیب پذیری فرد طی زمان نوسان می یابد.

تحقیقات ما نشان می دهد آسیب پذیری شناختی در طول زمان بسته به محتوای اجتماعی افت و خیز دارد. یعنی آسیب پذیری شناختی را می توان انعطاف پذیر و نه تغییر ناپذیر تلقی کرد.

نتایج این تحقیقات درنشریه Clinical Psychological Science انتشار یافته است.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ