اقتصاد ایران تریلیون دلاری شد

۲۷فروردین۱۳،

صندوق بین‌المللی پول در تازهترین برآورد خود از عملکرد اقتصادی ۱۸۸ کشور جهان در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در این سال برای اولین بار به یک تریلیون دلار رسید.

به گزارش گروه وبگردیممتازنیوز، صندوق بین المللی پول در تازهترین برآورد خود از عملکرد اقتصادی ۱۸۸ کشور جهان در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید(پی پی پی) در این سال برای اولین بار به یک تریلیون دلار رسید.

در حالی که تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۱۹۸۰ تنها ۱۱۵ میلیارد دلار بوده این رقم به طی روندی صعودی در سال ۲۰۰۲ به ۵۰۱ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۰ به مرز یک تریلیون دلار یعنی ۹۵۰ میلیارد دلار رسیده است.

در سال ۲۰۱۱ با ادامه رشد اقتصادی ایران، تولید ناخالص داخلی این کشور با افزایش حدود ۵۰ میلیارد دلاری نسبت به سال قبل از آن به یک تریلیون و ۳۹۶ هزار دلار رسید. بدین ترتیب ایران برای اولین بار در جمع کشورهای دارای اقتصاد تریلیون دلاری قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۱ تولید ناخالص داخلی ۱۷ کشور یک تریلیون دلار و بیشتر بوده است که ایران به عنوان هفدهمین کشور در این فهرست جای گرفته است. آمریکا با ۱۵ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی بزرگترین اقتصاد شناخته شده و چین با ۱۱٫۳ تریلیون دلار،‌ ژاپن با ۴٫۴۵ تریلیون دلار،‌ هند با ۴٫۴۲ تریلیون دلار و آلمان با ۳٫۱۱ تریلیون دلار به ترتیب در رتبه های دوم تا پنجم قرار گرفته اند.

روسیه، برزیل، انگلیس، فرانسه،‌ ایتالیا،‌مکزیک، کره جنوبی، کانادا‌، اسپانیا،‌ اندونزی و ترکیه به ترتیب سایر اقتصادهای تریلیون دلاری جهان شناخته شده اند. تولید ناخالص داخلی ترکیه که یک پله بالاتر از ایران قرار گرفته است یک تریلیون دلار و ۷۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۲ را منفی ۱٫۹ درصد اعلام کرده که در نتیجه آن تولید ناخالص داخلی ایران دوباره به زیر یک تریلیون دلار یعنی ۹۹۹ میلیارد و ۱۹۹ میلیون دلار رسیده است.

بر اساس پیش بینی این نهاد بین المللی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۳ مجددا به جمع اقتصادهای تریلیون دلاری بازخواهد گشت و تولید ناخالص داخلی ایران در این سال به یک تریلیون و ۲ میلیارد دلار خواهد رسید.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن