اقدام آمریکا در تهدید سوریه باید از سوی جامعه بین‌المللی محکوم شود

مرداد ۱۳۹۹

مجمع جهانی صلح اسلامی در بیانیه‌ای تأکید کرد: بی شک، تهدید به حمله نظامی بدون رعایت موازین بین‌المللی از جمله به صورت یک‌جانبه و بدون اجازه شورای امنیت، خود تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است که باید از سوی جامعه بین‌المللی محکوم شود.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه‌ای تهدیدهای نظامی امریکا علیه ملت سوریه را محکوم کرد.

متن کامل بیانیه مذکور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در شرایطی که ملت‌های دوست سوریه در تلاش برای یافتن راه حلی منطقی و خردمندانه برای خاتمه دادن به بی ثباتی در سوریه و توقف فعالیت‌های تروریستی علیه ملت این کشور می باشند، تهدیدهای نظامی امریکا که حلقه تکمیلی حمایت‌های تسلیحاتی و مالی این کشور از گروه‌های تروریستی است، سبب نقض آشکار صلح و امنیت منطقه ای و جهانی شده است.

مایه تأسف است که بعضی دولت‌های عرب منطقه نیز به حمایت از برنامه‌های امریکا پرداخته و ناآگاهانه در دامی افتاده‌اند که این کشور برای جهان اسلام و منحرف کردن جریان بیداری اسلامی و جبران سقوط رژیم‌های وابسته و غربی در منطقه گسترانده است.

امریکا در تلاش است تا با نقض اصول مردم‌سالاری و حاکمیت مردم بر سرنوشت سیاسی خود، به جای ملت سوریه تصمیم بگیرد. بارها نهادهای منصف و دوست ملت سوریه از حقوق مشروع این ملت برای انتخاب سازوکارهای اداره امور کشور خود دفاع کرده‌اند و تصمیم نهایی در این زمینه را حق بنیادین و غیرقابل سلب ملت سوریه شمرده‌اند. تشکیل گروه‌های تروریستی وابسته به خارج، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی و تسلیحاتی از آن‌ها و مدیریت اقدامات تروریستی علیه مردم سوریه، نتیجه‌ای جز ارعاب و کشتار مردم غیرنظامی و نقض حقوق بشری آن‌ها نداشته است. با این حال، امریکا با ادعای پاکدستی و بی آنکه هیچ‌گونه نمایندگی از ملت سوریه داشته باشد، منافع خود در بی ثبات‌سازی منطقه را به نام حمایت از مردم سوریه تعقیب کرده و به همین نام، تسلیحاتی را که بر سر مردم این کشور فرود می‌آیند، در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده است. در این روند، کار به جایی رسیده که امریکا ناتوانی در دستیابی به اهداف خود علیه این کشور و ملت را از طریق تهدید به حمله نظامی جبران و در این خصوص همه موازین بین‌المللی را زیر پا گذاشته است.

بی شک، تهدید به حمله نظامی بدون رعایت موازین بین‌المللی از جمله به صورت یک‌جانبه و بدون اجازه شورای امنیت، خود تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است که باید از سوی جامعه بین‌المللی محکوم شود. مجمع جهانی صلح اسلامی عقیده دارد که تهدید به حمله نظامی در این شرایط، تهدید به عمل تجاوزکارانه است و از این رو، از جامعه بین‌المللی، دولت‌های منطقه، نخبگان و سازمان‌های مردم نهاد می‌خواهد کلیه تدابیر مقتضی به منظور توقف این تهدیدها را اتخاذ نمایند.

مجمع جهانی صلح اسلامی

تهران- ۱۰ شهریور / ۱ سپتامبر ۲۰۱۳

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ