اقدام خصمانه جدید اوباما علیه ایران؛ حمایت از موضع امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

 ایالات متحده روز چهارشنبه بار دیگر از در خواست امارات متحده برای حل مناقشه خود بر سر جزایر سه‌گانه در خلیج فارس با ایران از طریق مذاکره یا ارجاع به مجامع بین‌المللی حمایت کرد.

در یکی از صریح‌ترین مواضع آمریکا، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای مشترک با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و قائم مقام فرماندهی کل نیروی‌های مسلح امارات، از درخواست این کشور برای حل اختلاف بر سر جزایر سه‌گانه از طریق گفت وگو، رجوع به دادگاه لاهه یا دیگر نهادهای بین المللی حمایت کرد. پیشتر وزارت خارجه آمریکا نیز از ارجاع موضوع جزایر سه‌گانه خلیج فارس به لاهه حمایت کرده بود.

روز چهارشنبه، محمدبن زاید آل نهیان، معاون ستاد کل نیروهای مسلح امارات در کاخ سفید حضور یافت و با رئیس جمهوری آمریکا ناهار صرف کرد.در بیانیه مشترکی که رئیس جمهوری آمریکا و قائم مقام فرماندهی کل نیروهای مسلح امارات صادر کرده‌اند دو طرف خواستار حل مسالمت‌آمیز اختلاف ایران و امارات شده‌اند.

در این بیانیه تصریح شده است که ایالات متحده آمریکا «با قاطعیت از ابتکارعمل امارات متحده عربی برای حل این موضوع از طریق گفت‌وگوی مستقیم، دیوان بین‌المللی دادگستری، یا دیگر مجامع مربوطه بین‌المللی حمایت می‌کند.»

باراک اوباما و ولیعهد ابوظبی همچنین از ایران خواستند که به تعهدات خود در مورد برنامه هسته‌ای‌اش عمل کند.

آمریکا در حالی از رجوع مناقشه ایران و امارات به دادگاه لاهه حمایت کرده که مراجعه به این دادگاه تنها در صورتی میسر است که دو کشور با ارجاع آن به این دادگاه موافق باشند.

/۲۷۲۱۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ