ال ای دی‌ها به شبکیه چشم آسیب می‌رسانند

سلامت > عمومی– ممتازنیوز: براساس تحقیقات انجام شده توسط محققان اسپانیایی نورهای ال ای دی دوستدار محیط زیست می‌توانند به شبکیه چشم صدمه بزند

به گزارش مهر، نورهای ال ای دی سطوح بالایی از تشعتشع در نوار آبی شعاع نور رنگین کمان است که طی زمان می‌تواند به شبکیه صدمه بزند.

دکتر سلیا سانچز راموس، محقق دانشگاه کامپلوتنس مادرید گفت: شبکیه یک بافت بسیار حساس است که چشم را پوشانده و هرگز دوباره رشد نمی‌کند و یا زمانی که صدمه ببیند نمی‌توان آن را تعویض کرد.

سانچز راموس اضافه کرد: شبکیه‌های آسیب دیده به زودی به یک وضعیت اپیدمی تبدیل می‌شود و علت اصلی آن استفاده گسترده از رایانه، تلفن‌های همراه، نمایشگرهای تلویزیون و حتی چراغ‌های راهنمایی رانندگی و چراغ‌های خیابانی است که به تدریج ال ای دی‌ها جایگزین آنها شده‌اند.

وی یادآور شد: انتظار می‌رود که با گذشت زمان این مشکل وخیم‌تر هم بشود چرا که طول عمر انسان‌ها بیشتر می‌شود و کودکان در سال‌های نخست زندگی خود به جای کاغذ بیشتر از دستگاه‌های الکترونیک به ویژه برای انجام تکالیف درسی استفاده می‌کنند. چشم‌ها برای نگاه مستقیم به نور طراحی نشده‌اند آنها برای دیدن با نور طراحی شده‌اند.

این در شرایطی است که ما می‌توانیم با تأثیرات خطرناک اشعه‌ها مقابله کنیم که این امر با استفاده از محافظ مناسب، بستن چشم‌ها برای تعدیل شرایط امکان پذیر است.

همچنین براساس توصیه محققان افزودن غذاهای غنی از ویتامین A چون فلفل و اسفناج می‌تواند در محافظت از چشم‌ها موثر باشد.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ