امکان اعلام تخت خالی با راه اندازی شبکه ملی سلامت

به گزارش تفسیری ممتازنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ یکشنبه ۱۴ آبان۹۱،

رئیس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت از امکان اعلام تخت خالی با راه اندازی شبکه ملی سلامت خبر داد.

به گزارش تفسیری گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا، دکتر حسین ریاضی در مراسم افتتاح شبکه ملی سلامت (شمس) در جمع خبرنگاران حضور یافت و به پرسش های آن ها پاسخ داد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره امکان جراحی از راه دور از طریق این شبکه گفت: جراحی از راه دور فعلاً اولویت کشور نمی باش اما امکان مشاوره پزشکی از راه دور، رادیولوژی از راه دور و ارسال تصاویر پزشکی وجود دارد.

مشاور وزیر بهداشت در امور IT گفت: در حوزه اورژانس نیز مدیریت تختهای مراقبتهای ویژه از مدتی پیش با استفاده از این شبکه آغاز شده است و هر وقت که یک تخت CCU یا ICU خالی می‌شود این سیستم به مرکز سریعتهای پزشکی اطلاع می‌دهد تا بتوانند بیمار تازه را به سمت این تخت خالی هدایت نمایند.

وی ادامه داد: فعلاً این سیستم روی آمبولانس ها نصب نمی‌شود زیرا نیازمند خدمات الکترونیک سیار و موبایل است اما همه آمبولانسهای تهران اکنون به سیستم GPS مجهز شده‌اند و در هر وقت امکان ردیابی موقعیت آنها وجود دارد و ممکن است یک آمبولانس بعد از انجام یک مأموریت و هنگام برگشت به سبب نزدیکی به موقعیت یک اتفاق دیگر در همان لحظه به مأموریت بعدی اعزام شود.

رئیس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی دیگر درباره پرونده الکترونیک سلامت نیز گفت: پرونده الکترونیک سلامت نیز روی همین شبکه ملی سلامت فعال می‌شود و قرار است حدود ۲۵۰۰ تا ۳ هزار مرکز ارائه خدمات پزشک خانواده در کشور در بخش دولتی و خصوصی به این شبکه متصل شوند و بتوانند با تعرفه یکسان اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت شهروندان و سوابق آ‌نها را وارد این شبکه نمایند که بر اساس یک نظام امنیتی و سطح بندی پزشک معالج و اشخاص مجاز به این اطلاعات بر اساس نیاز خود دسترسی خواهند داشت.

ریاضی گفت: سیستم پرونده الکترونیک سلامت برای اجرای برنامه پزشک خانواده و نرم افزار آن هم اکنون در ۱۵ استان کشور راه‌اندازی شده و تا آخر امسال به ۲۰ استان کشور گسترش پیدا می‌کند و سال آینده پوشش کشوری این سیستم کامل خواهد شد.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد:‌ چون بسیاری از اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت به مباحث حریم خصوصی مربوط می‌شود. بر اساس یک نظام امنیتی قوی پیشگیرانه امکان هر گونه درز و لو رفتن اطلاعات بسته شده و تدابیر لازم برای جلوگیری از خرابکاری نیز اندیشیده شده است به همین سبب این سیستم روی اینترنت نمی باش و یک زیرساخت ملی ارتباطی داخلی امن است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره امکان کارکردن پزشکان و کادر بهداشتی و درمانی با این سیستم گفت: یکی از مشکلات ما این است که بسیاری از پزشکان با مبانی کامپیوتر و IT آشنا نمی باشند که تلاش می‌کنیم در دوره‌های بازآموزی و آموزش مداوم این نقص را بر طرف کنیم ضمن اینکه از پتانسیل سایر نیروهای حوزه سلامت مانند پرستاران و ماماها نیز در این سیستم استفاده خواهد شد./ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ